نشریات کابل: دوشنبه ۲۱ دلو

کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان مطالب اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل را به خود اختصاص داده است.

این کنفرانس سه روزه روز یکشنبه، ۲۰ دلو/بهمن پایان یافت و روز سوم آن عمدتاً به بررسی مسائل مربوط بود.

روزنامه های دولتی انیس، هیواد و اصلاح گزارشهای مفصل و مصوری از این کنفرانس در صفحات نخست خود چاپ کرده اند.

انیس نوشته که توقع مردم افغانستان از این کنفرانس این بود که در آن تدابیری اتخاذ شود که براساس آن نیروهای ناتو در این کشور دیگر محلات مسکونی را "بمباران" نکنند.

انیس تاکید کرده است که باید میان نیروهای بین المللی در افغانستان و دولت این کشور هماهنگی کامل به میان آید و این نیروها از بازرسی "خودسرانه" خانه های مسکونی هم خودداری کنند.

اصلاح هم تاکید کرده که نیروهای ناتو و ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان باید در اجرای عملیات نظامی خود علیه شورشیان با دولت این کشور هماهنگی داشته باشند.

هیواد سخنان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در این کنفرانس را مهم دیده و تاکید کرده است که در جنگ با تروریسم باید مراکز و پناهگاههای تروریستی در خارج از افغانستان نابود شوند.

روزنامه همچنین تاکید کرده است که جامعه بین المللی در تجهیز و آموزش ارتش و پلیس افغانستان دولت این کشور را کمک کند. این روزنامه در ادامه از جامعه جهانی خواسته است که از موضع آقای کرزی در گفتگو با مخالفان حمایت کند.

اما روزنامه هشت صبح پرسشهایی را در باره بخشی از سخنان آقای کرزی در این کنفرانس مبنی بر گفتگو با طالبان مطرح کرده و افزوده که طرح مصالحه به آنان در صورت ورود ۳۰ هزار نیروی نظامی دیگر آمریکایی به افغانستان "حرف بیهوده ای" است.

به نظر نویسنده، اگر منظور آقای کرزی طالبانی است که در مدارس درس می خوانند، مردم با آنان مشکلی ندارند، اما گفتگو با کسانی که دست به بمبگذاری انتحاری می زنند و نبرد مسلحانه می کنند، برای مردم مشروع و قابل قبول نیست.

روزنامه در ادامه با لحن تندی افزوده که اگر با آنان گفتگو شود، چه کسی پاسخگوی خون "هزاران" فردی که در جریان جنگ با طالبان یا در بمبگذاری های انتحاری آنان کشته شده اند، خواهد بود.

روزنامه افغانستان در مطلبی نوشته است که در این کنفرانس آقای کرزی تلاش کرد که روابطش با غرب را بهبود بخشد و با نشان دادن "چراغ سبز" از انتقادهای غربی ها علیه دولت خود بکاهد.

به نظر نویسنده، دیدارهای آقای کرزی در حاشیه این نشست با برخی مقامهای غربی "مثبت" بوده و در آن ها از انتقادهای غربی ها علیه او دیگر خبری نبود.

مطالب مرتبط