روزنامه پیمان تعطیل شد

روزنامه پیمان

روزنامه پیمان، از پرخواننده ترین روزنامه های افغانستان، فعالیت خود را متوقف کرده و مسئولان آن، دلیل آن را "فشارهای فزاینده" علیه این روزنامه می خوانند.

مهسا طایع، از اعضای گروه نویسندگان روزنامه پیمان به بی بی سی گفت که این روزنامه از روز گذشته (یکشنبه، 20 دلو/بهمن) عملا کار خود را متوقف کرده است.

جنجال در مورد روزنامه پیمان، پس از آن آغاز شد که این روزنامه در شماره بیست و یکم جدی/دی خود مطلبی زیر عنوان "پیشگویی جنگ سوم جهانی" چاپ کرد که مقامات قضایی افغان، محتوای آن را مبتنی بر "انکار وحی و اساسات دین" تلقی کردند.

اعتراضها نسبت به چاپ این مطلب در هرات و کابل آغاز شد و حتی به گفته مسئولان روزنامه پیمان، هفت نفر از کارمندان این روزنامه به شمول مسئول بخش خبر آن از سوی ماموران دولتی بازداشت شدند.

شش نفر از آنان به زودی آزاد شدند اما مسئول بخش خبر این روزنامه برای مدت طولانی تری را در باز داشت به سر برد. روزنامه پیمان اعلام کرد که مطلب "پیشگویی جنگ سوم جهانی" به اشتباه به جای مطلب دیگری با عنوان "احتمال جنگ سوم جهانی" چاپ شد. این روزنامه در شماره بعدی خود نسبت به این مسئله عذرخواهی کرد و گفت که انتشار این مطلب، برای کارمندان روزنامه "باعث تالم و تاثر بوده است."

برخورد سیاسی؟

مهسا طایع، عضو گروه نویسندگان روزنامه پیمان می گوید افزایش فشارها علیه این روزنامه، ادامه کار برای آنان را غیرممکن کرده بود.

Image caption خانم طایع می گوید، با روزنامه پیمان برخورد سیاسی شد

او می گوید: "اعتراض ما این است که با روزنامه پیمان، برخورد سیاسی و غیرقانونی صورت گرفت... دو روز بعد از اینکه این مطلب چاپ شد، از دادستانی آمدند و کارمندان ما را به دادستانی بردند و یکی از همکاران ما بدون اینکه تقصیری داشته باشد در این خصوص، بیش از یک هفته در توقیف بسر برد."

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در گفتگو با بی بی سی با ابراز تاسف از توقف فعالیت روزنامه پیمان، گفت که این وزارت اسناد و شواهدی در دست ندارد که نشان دهد روزنامه پیمان تحت فشار، مجبور به توقف فعالیت خود شده است.

مبارز راشدی، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که احتمالا عوامل دیگری در توقف فعالیت روزنامه پیمان دخیل بوده است.

'دخالت و سختگیری علما'

آقای راشدی گفت: "ما هیچ نوع فشاری (علیه روزنامه پیمان) حس نمی کنیم و احتمال دارد این روزنامه به دلیل مشکلات داخلی خود از کار بازمانده باشد."

با این حال، آقای راشدی گفت که اعتراضها و انتقادات زیادی علیه روزنامه پیمان، پس از چاپ مطلبی که "کفرآمیز" تلقی شد، مطرح بوده است.

Image caption برخی روزنامه نگاران می گویند، دولت افغانستان در عمل از آزادی رسانه ها حمایت نمی کند

او گفت: "چاپ مطلب (پیشگویی جنگ سوم جهانی در روزنامه پیمان) یک تخطی بود اما وقتی مسئول روزنامه می گوید این مطلب به اشتباه چاپ شده، از نظر وزارت و کمیسیون رسیدگی به تخطی های رسانه ای، این مسئله دیگر جرم پنداشته نمی شود."

آقای راشدی افزود: "اما وقتی تخطی رسانه ها در مباحث دینی باشد، دخالت و سختگیری های علما را در پی دارد و این مشکلی بوده که وزارت اطلاعات و فرهنگ همواره با آن مواجه بوده است."

با این حال، مسئولان روزنامه پیمان باور دارند که خط نشراتی این روزنامه که عمدتا منتقد دولت افغانستان بوده، عامل اصلی برای اعمال فشارها علیه روزنامه و تلاش برای توقف فعالیت آن بوده است.

مسئولان این روزنامه می گویند دولت افغانستان هنوز تحمل شنیدن انتقاد را ندارد و برخلاف آنچه که "آزادی بیان و رسانه ها" خوانده می شود، خود عملا در مواردی به نقض این ارزشها می پردازد.

در گذشته نیز انتقادهای وجود داشته که دولت افغانستان در عمل از آزادی بیان و آزادی رسانه ها حمایت نمی کند، اما مسئولان دولتی در افغانستان می گویند، فرصت دادن به فعالیت "آزادانه" دهها رسانه شنیداری، دیداری و نوشتاری، از بزرگترین دستاوردهای دولت این کشور پس از فروپاشی رژیم طالبان بوده است.

مطالب مرتبط