نشریات کابل: سه شنبه ۲۲ دلو

با گذشت دو روز از پایان نشست امنیتی مونیخ، هنوز هم خبرهای مربوط به این نشست را از صدر گزارشهای خبری و تحلیلی بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل پائین نیامده است.

این نشست با شرکت هیئت نایندگی بیش از ۵۰ کشور جهان روز یکشنبه، ۲۰ دلو/بهمن پایان یافت. حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم در آن شرکت و سخنرانی کرد.

انیس نوشته است که موضع افغانستان در کنفرانس مونیخ به جهان اعلام شد. به نوشته روزنامه، آقای کرزی در این کنفرانس اعلام کرد که دولت او از "تمام طالبانی که به شبکه القاعده ارتباط ندارند" برای بازگشت به کشور دعوت می کند.

انیس همچنین نوشته است که آقای کرزی در این نشست از کشورهای عضو سازمان ناتو خواست که در عملیات نظامی زندگی و امنیت غیرنظامیان را مورد توجه قرار دهند. روزنامه ابراز امیدواری کرده است که "اکنون که صدای ملت افغانستان به گوش جهانیان رسیده امید است که از تلفات غیرنظامیان جلوگیری شود."

اصلاح دیگر روزنامه دولتی هم با توجه به همین موضوع در مطلبی تحلیلی نوشته است که جامعه جهانی باید در مبارزه با تروریسم "خواستهای معقول دولت افغانستان" را در نظر بگیرد. نویسنده کاهش تلفات غیرنظامیان، بازسازی و توسعه اقتصادی این کشور را از شامل این خواستها دانسته است.

نویسنده مطلب همچنین سخنان فرانز یوزف یونگ، وزیر دفاع آلمان در کنفرانس مونیخ را مهم دیده که گفته بود آرامی افغانستان بدون توسعه اقتصادی این کشور ناممکن است.

اما روزنامه آرمان ملی نوشته است که آقای کرزی در کنفرانس مونیخ "درها را بسته یافت و بی هیچ دستاوردی" به کابل بازگشت.

به نوشته آرمان ملی آقای کرزی که برای به دست آوردن حمایت اداره جدید آمریکا به مونیخ رفته بود، موفق به دیدار جداگانه ای با جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نشد و به هدف خود نرسید.

روزنامه هشت صبح سرمقاله خود را به بررسی سی امین سالگرد انقلاب اسلامی ایران اختصاص داده و نوشته است که این انقلاب اندیشه های مردم جهان، به ویژه مسلمانان را "عمیقاً تحت تاثیر قرار داد".

انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ دلو/بهمن ۱۳۵۷ به رهبری آیت الله روح الله خمینی دولت شاهنشاهی محمد رضا شاه را سرنگون کرد و منجر به تشکیل جمهوری اسلامی در این کشور شد.

به عقیده سرمقاله نویس، انقلاب ایران با مشارکت وسیع مردم به پیروزی رسید. با این همه اما نویسنده روزنامه به این نظر است که انقلاب ایران نتوانست "آرمان های اعلام شده" خود را عملی کند.

هشت صبح در ادامه افزوده است که نشانه های امیدوار کننده ای وجود دارد که مردم ایران از این انقلاب تجربه ها و درسهای لازم گرفته باشند. نویسنده پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری جوزا/خرداد ۱۳۸۶ و آمادگی دوباره او برای شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران را جزو این نشانه ها شمرده است.

روزنامه افغانستان با توجه به تایید دو وزیر پیشنهادی آقای کرزی از سوی مجلس نمایندگان، نوشته است که وزیران جدید قادر نیستند در مدت کمی که از دوره کار آقای کرزی باقی مانده با روند کاری ادارات تحت امر خود آشنان شوند، چه برسد به این که برنامه های جدید طرح کنند.

روزنامه همچنین افزوده است که برکناری و جابجایی اعضای کابینه ظرف یک سال گذشته نه تنها اقبال عمومی را در پی نداشته بلکه باعث سوء برداشت هایی هم شده است.

به نوشته روزنامه، حکومت آقای کرزی در ماهها اخیر از لحاظ سیاسی و مدیریتی "بی حد آشفته و از هم گسیخته" شده است. به نظر نویسنده، دولت زیر فشارهای داخلی و خارجی قرار گرفته و ممکن است این فشارها دولت را وادار به تصمیم گیریهای ناخواسته کند.

مطالب مرتبط