نشریات کابل: چهارشنبه ۲۳ دلو

سفر ریچارد هولبروک به پاکستان و سیاستهای آمریکا در قبال منطقه، از موضوعات اصلی در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان به سفر ریچارد هولبروک، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، به اسلام آباد پرداخته و این سفر را از بسیاری جهات مهم ارزیابی کرده است.

این روزنامه نوشته که آقای هولبروک پس از دیدار با مقامات پاکستانی، به افغانستان خواهد آمد و این سفرها در شرایطی صورت می گیرد که آمریکا خواستار نابودی القاعده و گروه های تروریستی در مناطق قبایلی و مرزی میان افغانستان و پاکستان شده است.

نویسنده افزوده که آمریکا در حال اعزام سی هزار سرباز تازه نفس به منطقه است که بخش اعظم آن در مناطق مرزی میان افغانستان و پاکستان مستقر خواهد شد، و از این رو، نتایجی که سفر نماینده ویژه آمریکا به افغانستان و پاکستان در بر خواهد داشت، می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

روزنامه راه نجات نیز در مطلبی به همین موضوع پرداخته و نوشته که بخش مهمی از سفر آقای هولبروک به افغانستان و پاکستان را "حقیقت یابی" تشکیل می دهد.

نویسنده این روزنامه تاکید کرده دریافتهای آقای هولبروک از افغانستان و پاکستان، تا حد زیادی در تعیین استراتژی جدید آمریکا در قبال افغانستان دخالت خواهد داشت و از این رو، نویسنده پیشنهاد کرده که آقای هولبروک باید برعلاوه گفتگو با سیاستمداران، به نظریات و خواسته های مردم افغانستان نیز توجه کرده و آن را به مقامات آمریکایی انتقال دهد.

هفته نامه نخست، در سرمقاله خود نوشته که اداره باراک اوباما، میراث دار چالشهای بزرگی در داخل و خارج آمریکا، از دوران زمامداری جورج بوش است؛ چالشهای که به باور نویسنده، نیازمند مبارزه جدیست.

با این حال، نویسنده تاکید کرده که آمریکا برای رسیدن به پیروزی، باید راه جدیدی را در قبال افغانستان در پیش گیرد.

روزنامه هشت صبح، در سرمقاله خود زیر عنوان "مگر آدم قحط است؟" به معرفی مجدد اسدالله خالد برای پست وزارت سرحدات به پارلمان پرداخته است.

مجلس نمایندگان افغانستان اخیرا به اسدالله خالد که از سوی رییس جمهور کرزی نامزد پست وزارت سرحدات شده بود، رای اعتماد نداد، اما یک روز بعد از آن، آقای کرزی دوباره اسدالله خالد را در عین پست، به پارلمان معرفی کرد.

نویسنده هشت صبح از این عمل انتقاد کرده و نوشته که این مسئله مردم افغانستان را نسبت به تعیین افراد در پست های مهم دولتی مشکوک و بی اعتبار می کند.

به نوشته روزنامه، اگر آقای خالد، اینبار رای موافق مجلس را از آن خود کند، آغاز به کار او به عنوان وزیر سرحدات، برای مردم افغانستان قابل قبول نخواهد بود.

مطالب مرتبط