هفت افغان مبتلا به بیماری ایدز جان دادند

ایدز
Image caption حساسیت اجتماعی علیه بیماری ایدز در افغانستان باعث شده که بسیاری از مبتلایان به این بیماری به مراکز درمانی مراجعه نکنند

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده است که هفت تن از بیماران مبتلا به بیماری ایدز در این کشور جان داده اند.

در گزارشی که وزارت صحت (بهداشت) افغانستان در این مورد منتشر کرده، مشخص نشده است که این افراد در کجا و چه زمانی درگذشته اند.

براساس این گزارش در حال حاضر بیش از ۵۰۰ تن در افغانستان رسماً به ثبت رسیده اند. اما به نظر بسیاریها ممکن است شماری واقعی افراد مبتلا به این بیماری بسیار بیشتر از این باشد.

مقامهای وزارت بهداشت می گویند براساس بررسی که در سال ۲۰۰۸ میلادی انجام داده اند، ممکن است شمار افراد آلوده به ویروس اج آی وی/ایدز از ۲۰۰۰ نفر تا ۲۵۰۰ تن برسد.

وزارت بهداشت افغانستان می گوید بر اساس بررسی اخیر این وزارت ویروس اچ آی وی (HIV) در میان نیم درصد کل نفوس افغانستان شیوع یافته و حالا این بیماری به یک مشکل اجتماعی در این کشور مبدل شده است.

مقامهای بهداشتی افغانستان این آمار را نسبت به آمار مبتلایان به این بیماری در کشورهای دیگر کم تر می دانند.

وزارت بهداشت افغانستان می گوید شمار قابل توجهی از مبتلایان به بیماری ایدز معتادانی اند که از طریق استفاده از سرنگ های مشترک مبتلا به بیماری ایدز شده اند.

ادامه جنگ، فقر، سطح پایین سواد، مهاجرت های داخلی و خارجی، اعتیاد، روابط پرخطر جنسی و انتقال غیر مصون خون از یک فرد به فرد دیگر، از دیگر عواملی است که به گفته وزارت بهداشت افغانستان زمینه ابتلا به این بیماری را در این کشور هموار کرده است.

وزارت بهداشت افغانستان برای مبارزه با بیماری ایدز "برنامه ملی کنترل ایدز" را به اجرا گذشته است و بالا بردن سطح آگاهی مردم از این بیماری بخش مهم این برنامه را تشکیل می دهد.

بانک جهانی پروژه پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز در افغانستان را تا حال بیش از ۱۰ میلیون دلار کمک کرده است. شماری از سازمان های بزرگ بین المللی دیگر نیز دولت افغانستان را در زمینه پیشگیری و کنترل این بیماری کمک می کنند.

پیشتر از این وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده بود که برای نخستین بار دارویی را برای پیشگیری از پیشرفت بیماری ایدز در بیماران مبتلا به این بیماری وارد می کند.

سیف الرحمان رئیس برنامه ملی کنترل ایدز افغانستان گفت این دارو را به طور رایگان در اختیار ۴۰ بیماری که سیستم دفاعی بدن آنها به شدت آسیب دیده، قرار داده می دهد.

پیش از این بیماران مبتلا به این بیماری، تنها مشاوره های بهداشتی دریافت می کردند.

در افغانستان به دلیل حساسیت شدیدی که علیه این بیماری وجود دارد، معمولاً مبتلایان به این بیماری از افشای هویت خود خودداری می کنند.

این موضوع باعث شده است شماری زیادی از افراد آلوده به ویروس اچ آی وی به مراکز درمانی و مشاوره مراجعه نکنند. به همین دلیل شمار دقیق افراد مبتلا به این بیماری هم تا حال مشخص نشده است.

مطالب مرتبط