برف زندگی را در افغانستان دشوار کرده است

برف در بامیان
Image caption در چند شب و روز اخیر بیشتر اوقات دمای هوا در مناطق مرکزی افغانستان از ۱۰ تا ۲۵ در جه زیر صفر بوده است

ریزش برف در روزهای اخیر در مناطق مختلف افغانستان باعث بسته شدن راهها و نگرانی مردم از افزایش بهای مواد خوراکی شده است.

سلطان علی ارزگانی، والی دایکندی به بی بی سی گفت ریزش برف راههای عمده این ولایت را بسته است. آقای ارزگانی گفت در حال حاضر ارتفاع برف در مناطق مختلف دایکندی به ۱۵ سانتی تا یک و نیم متر می رسد.

والی دایکندی می گوید ارتفاع برف در سه ولسوالی شمالی این ولایت - اشترلی، سنگت تخت و خدیر- تا یک و نیم متر رسیده و این ولسوالیها از هر طرف در محاصره برف قرار گرفته است.

او گفت راه های ارتباطی برخی مناطق به دلیل ریزش برفکوچ (بهمن) کاملاً بسته شده و مناطق کوهستانی و دره های عمیق، ارتفاع برفکوچها تا ۲۵ متر می رسد.

این در حالی است که به گفته او، وسایل کافی برای پاک کردن برف در این منطقه دور افتاده وجود ندارد.

آقای ارزگانی گفت اداره ولایت دایکندی با همکاری مردم در زمستان جاری چند بار با استفاده از وسائل دستی اقدام به برف روبی از راههای اصلی کرده، ولی ادامه ریزش برف، بر دشواری های مردم این ناحیه افزوده است.

آقای ارزگانی گفت بیش از ۱۷ هزار خانوار نیازمند به کمک مواد خوراکی پیش از این شناسایی شده بودند، اما تا کنون کمک های لازم به اکثر آنها نرسیده است.

ریزش برف و نگرانی از صعود قیمت

والی دایکندی افزود بارش اخیر برف نگرانیهای مردم از کمبود مواد غذایی و بالا رفتن قیمت آن در منطقه را بیشتر کرده است.

Image caption سنگین برف زمستان جاری در کابل در شب و روز گذشته بارید

یک مقام محلی در ولایت بامیان هم گفت مردم این ولایت با مشکلات مشابهی مواجه شده اند و افزود که در حال حاضر ارتفاع برف در این مناطق به یک متر و ۲۰ سانتی متر رسیده است.

یکی از ساکنان ولسوالی پنجاب در این ولایت هم گفته است بسته شدن راهها نگرانی مردم از بالا رفتن بهای مواد خوراکی را در پی داشته و مردم این منطقه نگرانند که اگر راهها باز نشود، احتمال افزایش بهای این مواد وجود دارد.

مقامهای محلی در مناطق مرکزی افغانستان می گویند بارش برف و در پی آن وزش باد شدید، هوای این مناطق را به شدت سرد کرده به نحوی که اخیرا، دمای هوا در بیشتر اوقات ۱۰ تا ۲۵ درجه زیر صفر بوده است.

مردم در منطقه برفگیر بدخشان در شمال شرق افغانستان نیز با دشواری هایی مواجه شده اند.

فوزیه کوفی نماینده ولایت بدخشان در شورای ملی گفته است کمبود مواد غذایی و بسته شدن بیشتر راههای این ولایت مردم را با وضعیت دشواری روبرو کرده است.

انتقاد از دولت

خانم کوفی مقامهای دولت افغانستان را مورد انتقاد قرار داد و گفت که آنان برای رساندن کمک به نیازمندان بدخشانی کاری انجام نداده اند در حالیکه بیشتر ساکنان روستاهای کوهستانی و دور افتاده بدخشان به شدت به کمک غذایی نیازمندند.

در کابل هم سنگین ترین برف زمستان جاری در دو سه روز اخیر باریده و باعث شکستن شاخه های درختان شده است.

ریزش برف در برخی مناطق پایتخت، خانه های گلی را با مشکلاتی مواجه کرده است و رفت و آمد عابران و حتی موترها (خودروها) را هم با دشواری روبرو ساخته است.

ریزش برف در کوههای هندوکش نیز شاهراه کابل- مزار شریف را در گذرگاه سالنگ بسته است.

ژنرال رجب مسئول این شاهراه به رسانه های محلی گفته است که این شاهراه در پی فرود آمدن دهها برفکوچ در شب گذشته بسته شده و حدود پانزده موتر در میان برفکوچها گرفتار شده است.

گذرگاه سالنگ که شمال افغانستان را به کابل و مناطق جنوبی این کشور وصل می کند از شاههای عمده افغانستان است و در روزهایی که این شاهراه باز باشد، صدها موتر از این گذرگاه رفت و آمد می کند.

مطالب مرتبط