نشریات کابل: یکشنبه ۲۷ دلو

سفر ریچارد هولبروک، نماینده باراک اوباما در امور افغانستان و پاکستان به کابل موضوعی است که در صدر گزارشها و تحلیلهای روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

آقای هولبروک شام روز پنجشبه، ۱۲ دلو/بهمن وارد کابل شد و در دیداری با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که هدف او از این سفر گوش فرادادن به نظریات افغانها است.

روزنامه دولتی انیس در مطلبی تحت عنوان "افغانان از آمریکا چه می خواهند؟"، نوشته است که سفر آقای هولبروک به پاکستان و افغانستان نشانه ای از اولویت مبارزه با تروریسم و تامین ثبات در افغانستان در برنامه های کاری آقای اوباما است.

روزنامه به این باور است که نماینده اوباما موفق به شناختن پایگاههای تروریستی در مناطق قبایلی پاکستان شده است و به همین دلیل مردم افغانستان انتظار دارند که دیگر "بمباران رویستاهای افغانستان" متوقف شود.

روزنامه افغانستان نوشته است که آقای هولبروک در حالی به افغانستان سفر کرده است که فضای سیاسی در روابط این کشور با آمریکا در حالت "گرگ و میش" قرار دارد.

اخیراً انتقادهای تندی از سوی مقامهای دولت افغانستان و آمریکا علیه یکدگر در رسانه های بین المللی مطرح شد و در تازه ترین مورد آقای کرزی به تلویزیون الجزیره از "تنش" در روابط دو کشور سخن گفت.

به نظر این روزنامه این سفر آقای هولبروک در تعیین رویکردهای آینده باراک اوباما "نقش اساسی" دارد و برای مقامهای دولت افغانستان نیز "مهم" است.

روزنامه اما در ادامه تاکید کرده است که در پیش گرفتن هر نوع رویکردی از سوی دولت افغانستان، آمریکا و ناتو بدون در نظر گرفتن خواستهای مردم افغانستان در مبارزه با تروریسم به ناکامی منجر خواهد شد.

روزنامه هشت صبح هم نوشته است که سفر آقای نماینده اوباما به افغانستان همزمان با افزایش تنش در روابط افغانستان و آمریکا انجام می شود.

به نظر نویسنده هشت صبح انتقادهای مقامهای دولت جدید آمریکا نشان می دهد که آنان آقای کرزی را در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان "گزینه مناسب" نمی دانند.

با این همه، روزنامه هشدار داده است که "عدم شکست قاطع" تروریسم در افغانستان و عدم توجه به مسائل این کشور می تواند خطری بزرگتر از یازدهم سپتامبر را در پی داشته باشد.

روزنامه ویسا در مطلبی سفر نماینده اوباما به منطقه را بخشی از تلاش های آمریکا برای تجدید نظر در سیاست های کاخ سفید در مورد افغانستان و پاکستان دانسته است.

به نظر نویسنده ویسا، حملات انتحاری به سه ساختمان دولتی در کابل، یک روز پیش از سفر ریچارد هولبروک به این شهر نشان می دهد که شورشیان می توانند حتی به مراکز به شدت کنترل شده هم راه بیابند.

نویسنده همچنین معتقد است که توانایی ستیزه جویان برای نفوذ در برخی مناطق افغانستان و پاکستان و حملات آنان به پایتخت افغانستان بر گفتگوهای مقامهای آمریکایی با رهبران منطقه تاثیرگذار بوده است.

مطالب مرتبط