بیست سال زندان برای متهمان پرونده 'قرآن پاک'

قاری مشتاق احمد و غوث زلمی
Image caption آقای مشتاق و آقای زلمی از سو دادگاه ابتدایی نیز هر کدام به بیست سال زندان محکوم شده بودند

احمد غوث زلمی، روزنامه نگار و قاری مشتاق احمد، روحانی افغان هر کدام به بیست سال زندان محکوم شدند.

دادگاه تجدید نظر کابل اتهام آنان را "بدعت و تحریف" در قرآن و همچنین چاپ و انتشار ترجمه فارسی قرآن بدون متن عربی آن عنوان کرد.

آقای زلمی تابستان سال گذشته این کتاب را زیر عنوان "قرآن پاک" در کابل چاپ و منتشر کرد و دادگاه بدوی هم او را به همین اتهام به بیست سال زندان محکوم کرده بود.

آقای مشتاق، امام جماعت مسجد تمیم انصار کابل هم به دلیل این که خارج از صلاحیت خود مجوز چاپ و انتشار این کتاب را به آقای زلمی داده است، به بیست سال زندان محکوم شد.

ادعا پیامبری؟

عبدالسلام قاضی زداده، قاضی دادگاه امنیت عامه کابل با اشاره به جمله ای از آقای زلمی در مقدمه کتاب قرآن پاک که در آن آمده "در مسجد تمیم انصار نشسته بودیم که یک نسخه کتاب معظم آسمانی به زبان دری به دسترس ما قرار گرفت، به نظر ما ملائکه آن را به ما هدیه داد"، اشاره کرد و گفت که او "به طور غیرمستقیم ادعای پیامبری" کرده است. قاضی همچنین گفت که آقای زلمی در این جمله خاتمیت پیامبر اسلام را نیز انکار کرده است.

آقای قاضی زاده رای دادگاه ابتدایی را در مورد آقای زلمی و آقای مشتاق مبنی بر محکومیت هر یک از آنان به ۲۰ سال زندان تایید کرد.

اما آقای زلمی این حکم دادگاه را "کاملاً غیرعادلانه" خواند و به آن اعتراض کرد. او گفت مسئولیت متن ترجمه کتاب قرآن پاک به دوش او نیست و تاکید کرد که او تنها یک مقدمه ای بر این کتاب نوشته است.

او گفت: "اگر این حسن نیت ما (چاپ و انتشار کتاب) سهو و تخلف قلمداد شده است، ما معذرت خواستیم و کلمه شهادت خواندیم ... ما مسلمان بودیم، هستیم و خواهیم بود."

آقای غوث همچنین پذیرفت که به دلیل چاپ این کتاب "اشتباه" کرده و چند بار تقاضای بخشش کرده، اما این درخواست او مورد توجه قرار نگرفته است.

Image caption مترجم اصلی کتاب قرآن پاک فردی به نام بختیاری نژاد در آمریکا است

گفته می شود مترجم اصلی این کتاب فردی به نام بختیاری نژاد است که در حال حاضر در آمریکا به سر می برد.

قاضی دادگاه همچنین گفت که حکم دادگاه نهایی نیست و متهمان می توانند فرجام خواهی کنند.

هیئت قضایی دادگاه همچنین محمد هاتف نوری مسئول چاپخانه نوری را هم به اتهام چاپ کتاب قرآن پاک برای پانزده ماه زندان محکوم کرد. آقای نوری از سوی دادگاه ابتدایی برای پنج سال محکوم به زندان شده بود.

دادگاه تجدید نظر وحید غوث و حسیب غوث، برادران احمد غوث زلمی را نیز به اتهام کوشش برای فراهم کردن زمینه فرار آقای زلمی از کشور، به هفت هفت ماه زندان محکوم کرد.

پرونده کتاب قرآن پاک از چند ماه به این سو در دادگاه تجدید نظر کابل بود و در باره آن پیش از این نیز چند بار جلسه قضایی برگزار شده بود که به نتیجه نرسیده بود.

سنبله/ شهریور گذشته پس از صدور حکم دادگاه ابتدایی علیه آقای زلمی و آقای مشتاق شماری از نهادهای بین المللی نسبت این حکم اعتراض کردند و آن را "سنگین" خواندند.

سازمان روزنامه نگاران بدون مرز و سازمانی موسوم به "ماده نوزده" از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان خواستند که در پرونده این متهمان دخالت کند.

احمد غوث زلمی روزنامه نگار سرشناس افغان و از مجریان شناخته شده رادیو و تلویزیون دولتی افغانستان در سال های شصت خورشیدی است.