آموزش عالی رایگان برای جوانان افغان

دانشجویان افغان
Image caption مقامات می گویند، نا امنی در برخی از مناطق افغانستان زمینه ادامه آموزش را از جوانان گرفته است

دولت افغانستان برنامه جدیدی را روی دست گرفته که براساس آن زمینه آموزش عالی را برای جوانانی که توان ادامه تحصیلات خود را در دانشگاه ها ندارند، فراهم می کند.

محمد ظاهر غوث معاون امور جوانان در وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت در آغاز این برنامه، به جوانانی اولویت داده می شود که در مناطق نا آرام زندگی می کنند.

به گفته مقامات این وزارت، قرار است حدود هزار نفر از این جوانان، برای ادامه آموزش عالی به یکی از دانشگاه های خصوصی در کابل معرفی شوند.

مسئولان وزارت فرهنگ می گویند در نظر است تفاهم نامه ای بین وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و برخی از دانشگاه های خصوصی امضا شود.

قرار است مرحله اول این برنامه ظرف دو هفته دیگر آغاز شود و از همین حالا، کمیسیونی برای شناسایی "جوانان مستحق" ایجاد شده است.

آقای غوث افزود: "با توجه به مشکلات ناشی از نا امنی که سبب محروم شدن شمار زیادی از جوانان از تحصیلات عالی در برخی مناطق نا امن شده، هدف از آغاز این برنامه کمک به آموزش جوانان و تربیت آن ها است."

دانشجویانی که در دانشگاه های خصوصی در کابل درس می خوانند، سالانه باید نزدیک به 2 هزار دلار فیس(شهریه) بپردازند.

معاون امور جوانان در وزارت فرهنگ می گوید حالا دو دانشگاه خصوصی در کابل پذیرفته اند که زمینه آموزش عالی رایگان را برای جوانانی که شامل این برنامه می شوند، فراهم کند.

Image caption در حال حاضر دانشگاه های دولتی افغانستان می تواند حدود نصفی از داوطلبان کانکور را جذب کند

براساس توافقی که بین وزارت فرهنگ و دانشگاه های خصوصی انجام شده در نظر است این جوانان در بخشهای اقتصاد، مدیریت، جامعه شناسی، ادبیات، مهندسی و طب (پزشکی) آموزش ببینند.

ادامه تحصیلات عالی در افغانستان، یکی از مشکلات روز افزونی است که دولت افغانستان با آن مواجه است، در حال حاضر دانشگاه های دولتی در افغانستان تنها می تواند حدود نصفی از داوطلبان ورود به دانشگاه ها را جذب کند.

چندی پیش وزارت تحصیلات عالی افغانستان اعلام کرد که امسال از ۹۰ هزار داوطلب آزمون ورودی دانشگاه ها، ۵۵ هزار نفر پذیرفته می شوند.

مقامهای این وزارت می گویند از مجموع داوطلبان پذیرفته شده ۲۰ نفر آنان در دانشگاه های دولتی و ۳۰ تا ۳۵ هزار نفر دیگر در موسسات تربیت معلم و مراکز آموزشهای حرفه ای پذیرفته خواهند شد.

مقامهای وزارت تحصیلات عالی می گویند میزان پذیرش در نهادهای تحصیلات عالی، امسال ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. سال گذشته در مجموع حدود ۴۳ نفر در دانشگاهها و مراکز تربیت معلم و آموزشهای حرفه ای پذیرفته شده بودند.

مطالب مرتبط