"استفاده از مواد مخدر در میان پلیس افغانستان"

پلیس افغان در حال نابودی کشتزار خشخاش
Image caption هلمند از بزرگترین مراکز تولید مواد مخدر در سطح جهان است

بی بی سی ایمیلی را به دست آورده که به وزارت خارجه بریتانیا فرستاده شده و در آن ادعا شده است که شصت درصد از نیروهای پلیس افغانستان در ولایت جنوبی هلمند، مواد مخدر استفاده می کنند.

این موضوع را یک کارمند بریتانیایی در هلمند در جنوب افغانستان به وزارت خارجه بریتانیا نوشته است.

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان، در حال مبارزه باگروه های مسلح شورشی در ولایت هلمند هستند. اما مقامات بریتانیایی، نسبت به اینکه پلیس افغانستان تا چه حد یک نیروی قابل اعتماد است، نگران هستند.

وزارت خارجه بریتانیا در یک اعلامیه گفته است: "ما نسبت به سطح استفاده از مواد مخدر در میان پلیس (افغانستان) به شدت نگران هستیم."

این اعلامیه می افزاید: "نیروهای پلیس (در افغانستان) حقوق کمی دریافت می کنند، آموزش کافی ندیده اند و به کارهای خطرناک گماشته می شوند.

فساد در میان پلیس در سطح بالا وجود دارد و همچنین این نیروها از مواد مخدر استفاده می کنند، در حالی که مبارزه با مواد مخدر در افغانستان از اولویت های کلیدی بریتانیا است."

'مشکل بزرگ'

آموزش نیروهای امنیتی افغانستان، از اولویت های مهم در استراتژی جامعه جهانی برای افغانستان است.

با این حال، کارمند بریتانیایی که به وزارت خارجه بریتانیا ایمیل فرستاده، نوشته است: "استفاده از مواد مخدر( در میان پلیس) اصلاحات بخش امنیتی و تلاش ها برای کشور سازی و مهار فساد را تحت شعاع قرار داده است."

ولایت هلمند، تقریبا دو - سوم تریاک جهان را تولید می کند.

گلاب منگل، والی هلمند به بی بی سی گفت که استفاده از مواد مخدر در میان نیروهای پلیس مستقر در این ولایت، "یک مشکل بزرگ است."

او افزود اقدامات برای مهار این وضعیت روی دست گرفته شده و اخیرا، "حداقل ده" مامور پلیس زمانی که آزمایشها نشان داد که آنان از مواد مخدر استفاده کرده اند، از وظایف شان برکنار شدند.

رهایی از فشار؟

براساس ایمیل کارمند بریتانیایی در هلمند که بی بی سی به آن دست یافته، استفاده از مواد مخدر، تنها به ولایت هلمند محدود نمی شود، بلکه این مشکل در سراسر کشور دیده شده است.

آزمایش ها روی پنج هزار و سه صد و بیست مامور پلیس افغان نشان داد که شانزده درصد از آنان از مواد مخدر استفاده می کردند.

تحلیلگران می گویند، سطح استفاده از مواد مخدر در میان نیروهای پلیس، در ولایات جنوبی افغانستان بیشتر است؛ جایی که به آسانی می توان به مواد مخدر دست یافت.

به گفته تحلیلگران، از دلایل استفاده از مواد مخدر در میان نیروهای پلیس در این مناطق، یکی هم ماموریت خطرناکی است که این نیروها به عهده دارند و در بدل آن حقوق ناچیزی در یافت می کنند.

عبدالغفور، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان در کابل می گوید: "نیروهای پلیس همواره مورد تهدیدهستند."

او می افزاید: "آنان برای رهایی از فشارهای روانی، عمدتا به مواد مخدر روی می آورند."

اما آقای غفور تاکید دارد که پیروی نیروهای پلیس از قانون، برای افغانستان از اهمیت حیاتی برخوردار است.

او می افزاید: "پلیس مسئول کنترل قاچاق مواد مخدر است، اما زمانی که این نیروها خود به استفاده از مواد مخدر معتاد شوند، چه کسی این وضعیت را کنترل خواهد کرد؟"

مطالب مرتبط