نشریات کابل: پنجشنبه اول حوت

عملیات نابودی کارخانه های مواد مخدر در هلمند، مسئله انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و حملات آمریکا به مناطق قبایلی پاکستان از موضوعات مطرح شده در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان به خبر عملیات تخریب کارخانه های تولید مواد مخدر در هلمند پرداخته و نوشته که اگر جزییات این خبر، که حاکی از بدست آمدن مواد شیمیایی برای ساخت مواد مخدر با ارزش پنجاه میلیون پوند است درست باشد، این عملیات، دستاورد بزرگی در زمینه مبارزه با مافیای مواد مخدر بوده است.

روزنامه افغانستان نوشته که براساس گزارش ها، در این عملیات هفتصد نفر از سربازان افغان و بریتانیایی شرکت داشتند و افزوده، درسی که می توان از این مسئله آموخت این است که تا عملیات های بزرگی با نیروی صدها نفری علیه مواد مخدر راه اندازی نشود، دستاورد مبارزه با این پدیده نیز مانند سال های قبل، ناچیز خواهد بود.

نویسنده تاکید کرده که از بین بردن تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، ضربه بزرگ مالی به گروه طالبان وارد می کند و افزوده که سرمایه گذاری بیشتر و توجه جدی تر به این مبارزه، می تواند از قدرت و دوام طالبان در افغانستان بکاهد.

هفته نامه جبهه ملی که از سوی مخالفان حکومت (اپوزیسیون) چاپ می شود، در سرمقاله خود به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پرداخته است.

این هفته نامه، با عنوان "سازش با کرزی ناممکن است" احتمال هر گونه ائتلاف با حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری و یا حمایت از نامزدی او در این انتخابات را رد کرده است.

نویسنده افزوده که آقای کرزی اخیرا تلاش کرد با تقرر افرادی از جبهه ملی در دولت، حمایت این گروه را در انتخابات آینده بدست آورد که به نوشته این هفته نامه، این تلاش ها با ناکامی روبرو شد.

هفته نامه نوشته که جبهه ملی، برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نامزد خود را معرفی خواهد کرد.

روزنامه چراغ به حملات نظامی آمریکا به مناطقی در خاک پاکستان توجه کرده و نوشته است که این حملات اگر بهتر سازماندهی نشود، پیامدهای بدی را برای منطقه و افغانستان به همراه خواهد داشت.

نویسنده چراغ به این باور است که حملات اخیر موشکی آمریکا به مناطق مرزی پاکستان، واکنش های تندی را در میان مردم این منطقه و نیز در دولت پاکستان برانگیخته است.