برف در افغانستان جان پانزده نفر را گرفت

بامیان
Image caption عملیات برف روبی در بیشر راههای مناطق کوهستانی افغانستان دشوار است

ریزش برف در مناطق کوهستان مرکزی و شمال شرقی افغانستان جان دست کم پانزده نفر را گرفته است.

بیشتر این افراد در ولایت غور در مرکز، بر اثر فرود آمدن برفکوچ (بهمن) کشته شده اند.

اکرام الدین رضازاده، معاون والی غور به بی بی سی گفت که از آغاز زمستان امسال تا حال در پی فرود آمدن برفکوچ در مناطق مختلف این ولایت ۱۱ نفر جان خود را از دست اند.

او همچنین گفت که بر اثر بارش برف در روزهای اخیر در این ولایت راه های شماری از ولسولای های این ولایت بسته شده است، اما تأکید کرد که کار برای گشودن این راه ها به شدت ادامه دارد و ممکن است به زودی باز شوند.

آقای رضازاده گفت که کمک های خوراکی که تا حال برای نیازمندان به ولایت غور فرستاده شده، کافی نیست و از سوی دیگر بسته شدن راه ها باعث افزایش بهای مواد خوراکی در این ولایت شده است.

مقامات در ولایت دایکندی نیز می گویند این ولایت در محاصره کامل برف قرار گرفته و تمام راههای آن بسته شده است.

قطع عملیات کمک رسانی

سلطان علی ارزگانی، والی دایکندی گفت که اخیراً بر اثر فرود آمدن برفکوچ در این ولایت دست کم یک نفر کشته شده است.

آقای ارزگانی گفت که راه های این ولایت بسته شده و ارتباط زمینی دایکندی با مناطق دیگر قطع شده است. به گفته او، پاک کردن برف سنگین در بیشتر راه های دایکندی نیازمند توانایی زیادی است که اداره این ولایت این توانایی را ندارد.

آقای ارزگانی همچنین گفت که بسته شده راه ها و کمبود مواد غذایی در دایکندی باعث بالا رفتن بهای این مواد در این ولایت شده است. در حالی که به گفته او شمار نیازمندان این ولایت به مواد غذایی به هزاران نفر می رسد.

والی دایکندی افزود که این وضعیت با ریزش برف در روزهای اخیر بدتر شده و عملیات امدادرسانی به نیازمندان هم به همین دلیل قطع شده است.

ریزش برف در ولایت بامیان نیز باعث مرگ یک فرد شده و راه های بخش عمده ای از این ولایت را با مناطق دیگر بسته است.

محمد نادر فهیمی، معاون والی بامیان گفت: "به جز راه شیبر، که بامیان را به کابل وصل می کند، دیگر راه ها کاملاً بسته است."

آقای فهیمی گفت که کار برای گشودن راه ها در این ولایت ادامه دارد، ولی تاکید کرد که کمبود مواد غذایی و بالا رفتن بهای آن در منطقه باعث مشکلات زیادی در میان روستاییان این ولایت شده است.

Image caption برف سال گذشته در افغانستان جان بیش از هزار نفر را گرفت

در ولایت بدخشان، در شمال شرق افغانستان نیز ریزش برف در روزهای اخیر باعث کشته شدن دو نفر و بسته شدن راه ها در دست کم ۹ ولسوالی این ولایت شده است.

عبدالمجید، والی بدخشان به بی بی سی گفت که راه های این ولسوالی ها از ماه قوس/آذر به این سو کاملاً بسته است و عملیات امدادرسانی به این مناطق هم کاملاً قطع شده است.

به گفته والی بدخشان، برخلاف توافقات دولت تاجیکستان مبنی همکاری این دولت برای فرستادن مواد غذایی توسط دولت افغانستان و سازمان ملل به مناطق کوهستانی بدخشان از راه تاجیکستان، مقامات محلی این کشور همکاری نکرده اند.

او همچنین گفت که راه های این مناطق تا ماه ثور/اردیبهشت به دلیل برف زیاد و دشوارگذر بودن این راه ها همچنان بسته خواهد ماند.

این در حالی است که پیش از آغاز زمستان جاری شماری از اعضای شورای ملی افغانستان و سازمان های بین المللی در مورد احتمال بسته شدن راه ها و کمبود مواد غذایی در این کشور هشدار داده بودند.

سال گذشته برف و سرما در افغانستان جان بیش از هزار نفر را گرفت و انتقادهای شدیدی را علیه دولت این کشور برانگیخت.

مطالب مرتبط