توقف مواد سوختی 'بی کیفیت' در شمال افغانستان

Image caption پیش از این ورود مواد سوختی بی کیفیت موجب انتقادهای تندی علیه برخی نهادهای دولتی افغانستان شده بود

اداره استاندارد افغانستان از ورود بیش از نیم میلیون لیتر مواد سوختی "بی کیفیت" در بندر حیرتان، در شمال این کشور جلوگیری کرده است.

مجیب الرحمان خطیر، معاون این اداره می گوید این مواد سوختی را بخش خصوصی وارد کرده است و قرار بود وارد بازارهای افغانستان شود.

به گفته آقای خطیر، این مواد اکنون در بندر حیرتان متوقف شده است.

پیش از این اداره محیط زیست افغانستان اعلام کرده بود که هوای شهر های بزرگ این کشور، به ویژه کابل به حد نگران کننده ای آلوده شده است. این اداره به کارگیری بنزین و دیزل بی کیفیت در خودروها و نانوایی را از عوامل عمده آلودگی هوای کابل می داند.

این نخستین باری است که اداره استاندارد افغانستان از توقف مواد سوختی بی کیفیت در این کشور خبر می دهد.

مقام های این اداره می گویند که این اداره پیش از این وسایل کافی در اختیار نداشت که از ورود مواد و کالاهای بی کیفیت در بندرگاههای این کشور جلوگیری کند.

معاون اداره استاندارد افغانستان می گوید پیش از این به همین دلیل مواد و کالاهایی به افغانستان وارد می شد که در باره کیفیت آنها اطمینان چندانی وجود نداشت.

آقای خطیر گفت که در حال حاضر نمایندگی اداره استاندارد، که از زمان ایجاد آن مدت کمی می گذرد، در بندرگاه حیرتان با وسائل پیشرفته مجهز شده و افراد آموزش دیده در آن استخدام شده اند.

او گفت: "اخیراً در بندر حیرتان مسئولیت تعیین کیفیت کالاهای وارداتی به اداره نرم و استاندارد سپرده شده که در همین مدت توانستیم جلو ورود بیش از ۵۰۰ هزار لیتر تیل (بنزین و دیزل) بی کیفیت را که از ازبکستان وارد شده بود، بگیریم." براساس گفته های مسئولان اداره نرم و استاندرد افغانستان، این اداره با داشتن امکانات فنی پس از این می تواند نسبت به کیفت کالاها و اجناس وارد شده به این کشور مسئولانه برخورد کند.

پیش از این ورود کالاهای بی کیفیت انتقادهای تندی علیه برخی نهادهای دولتی افغانستان برانگیخته بود.

وزیر پیشین تجارت افغانستان به دلیل ورود مواد سوختی بی کیفیت از سوی شورای ملی این کشور استیضاح و رد صلاحیت شد.

اگرچه امین فرهنگ در دفاع از خود اداره نرم و استاندارد افغانستان را در ورود مواد سوختی بی کیفیت به این کشور مقصر دانست، اما شورای ملی او را در مقام وزارت تجارت در باره ضعف نظارت بر واردات کالا به شدت مورد انتقاد قرار داد و به ادامه کار او به عنوان وزیر تجارت رای منفی داد.

مطالب مرتبط