نشریات کابل: شنبه ۳ حوت

قیام سوم حوت/اسفند سال ۱۳۵۸ شماری از مردم کابل علیه دولت مورد حمایت شوروی پیشین در کابل و مسائل امنیتی افغانستان، از موضوع های بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح "قیام سوم حوت" را از رویدادهای فراموش نشدنی در افغانستان دانسته و افزوده است که این قیام به طور "خودجوش" توسط مردم به راه انداخته شد.

به نوشته هشت صبح، این قیام را دولت به رهبری ببرک کارمل با "توپ و تانک" سرکوب کرد، اما "این قیام به سادگی مورد بهره برداری کسانی قرار گرفت که همیشه می خواهند بر امواج خون مردم سوار شوند."

با این همه، به عقیده نویسنده اعتراض سوم حوت جهان را متوجه کرد که در افغانستان چه می گذرد و همچنین اعتراض ها علیه دولت به رهبری حزب دموکراتیک خلق را توان بیشتر ببخشد.

روزنامه راه نجات هم با توجه به همین موضوع نوشته است که رهبران مجاهدین بجای توجه به رای و نظر مردم، که "باید حرف اول و آخر را بزنند"، با "تمامیت خواهی و مطلق نگری" کشور را با "شکست بزرگی" مواجه کردند.

به نظر راه نجات، رهبران گروههای جهادی پس از پیروزی رای و نظر مردم را نادیده گرفتند، به اختلافات دامن زدند و کشور را به صحنه جنگ های داخلی و رقابت های بین المللی مبدل کردند.

روزنامه دولتی انیس با توجه به اعزام نیروهای بیشتر از سوی شماری از کشورهای عضو سازمان ناتو به افغانستان، تاکید کرده است که این کشورها باید به جای اعزام نیرو به کمک به نهادهای امنیتی افغانستان توجه کنند.

انیس تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را بسیار ارزان تر از حضور نیروهای خارجی در این کشور ارزیابی کرده است.

"اقتصاد را فدای امنیت نکنید"، عنوان سرمقاله روزنامه افغانستان است که در آن تاکید کرده است که در کنار جنگ با گروههای شورشی باید به اشتغالزایی نیز توجه شود.

روزنامه با نزدیک شدن فصل بهار از افزایش نبردها با گروههای شورشی و همچنین اخراج مهاجران افغان از ایران و پاکستان و "بیکاری" در کشور ابراز نگرانی کرده است.

به نظر نویسنده، اشتغالزایی به عنوان یک راهکار اقتصادی و کمکی موثر برای تامین امنیت در کشور مورد توجه قرار گیرد.

اصلاح دیگر روزنامه دولتی آلودگی هوا در شهر کابل را در ردیف مشکلاتی مانند فساد اداری و مواد مخدر در افغانستان دانسته و هشدار داده است که اگر راه حلی برای آن جستجو نشود، این کشور شاهد "فاجعه ای" خواهد بود.

روزنامه بر اساس بررسی های تازه اداره محیط زیست افغانستان نوشته که ذره های کوچک و خطرناک در هوای کابل به بیشترین حد خود رسیده است.

اصلاح تاکید کرده است که مقامهای دولتی و مردم باید برای جلوگیری از آلودگی هوای کابل دست به کار شود.

مطالب مرتبط