نانسی پلوسی با کرزی دیدار کرد

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سفری به افغانستان با رئیس جمهوری و شماری از مقامهای بلند پایه این کشور دیدار کرده است.

مبارزه با تروریسم، ادامه همکاری آمریکا برای تامین امنیت در افغانستان و روابط دوجانبه، در محور گفتگوهای خانم پلوسی با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بود.

مقامهای افغان می گویند رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در این گفتگوها در باره تغییر استراتژی مبارزه با تروریسم در افغانستان نیز سخن گفته است.

خانم پلوسی همچنین سفر هیئت افغانی به آمریکا برای شرکت در روند بازنگری استراتژی مبارزه با تروریسم را ارزشمند خوانده است.

گفته می شود این هئیت به ریاست رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان در آینده نزدیک به آمریکا سفر کند.

تغییر استراتژی مبارزه با تروریسم از پیشنهادهای افغانستان بود که در چند سال اخیر همواره بر آن تاکید می کرد، اما تا این اواخر پذیرفته نشده بود. یکشنبه گذشته، پانزدهم بیست و هفتم دلو/بهمن ریچارد هولبروک نماینده باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سفری به کابل اعلام کرد که این پیشنهاد از سوی آقای اوباما پذیرفته شده است.

تحکیم دموکراسی و برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان از دیگر موضوعهای مورد بحث خانم پلوسی با آقای کرزی بوده است.

سیامک هروی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بر ادامه همکاریهای آمریکا در بازسازی افغانستان نیز تاکید کرد. به گفته آقای هروی، خانم پلوسی در این دیدار تاکید کرد که به روند بازسازی در افغانستان باید سرعت بخشیده شود.

آقای هروی گفت: "نانسی پلوسی به نمایندگی از کنگره و مردم آمریکا اطمینان داد که افغانستان در محور توجه آمریکا قرار خواهد داشت. او گفت که آمریکا در دراز مدت به تعهدات خود برای بازسازی و تامین امنیت در افغانستان همچنان استوار خواهد ماند."

آقای هروی همچنین گفت که خانم پلوسی توافقات اخیر میان نیروهای سازمان ناتو در افغانستان و وزارت دفاع افغانستان مبنی بر هماهنگی بیشتر در جنگ با گروههای شورشی برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان حمایت کرد.

در این توافقات گفته شده است که نیروهای مسلح افغانستان و نیروهای ناتو در این کشور علیه تروریسم به عنوان یک تیم مبارزه خواهند کرد.

همچنین بر اساس این توافقات نقش نیروهای افغان در عملیات نظامی و بازرسی خانه های مشکوک بیشتر خواهد شد.

دفتر آقای کرزی هم در خبرنامه ای این توافقات را برای کاهش تلفات غیرنظامیان در مبارزه با تروریسم "موثر و ارزنده" خوانده است.

مطالب مرتبط