نظامیان آمریکایی:" ۱۳ غیرنظامی در هرات کشته شدند"

نقشه هرات
Image caption ژنرال مایکل راین با خانواده های قربانیان غیرنظامی عملیات نظامیان آمریکایی در هرات ابراز همدردی کرده است

نظامیان آمریکایی در افغانستان تایید کرده اند که چهار شنبه گذشته ( 29 دلو/ بهمن) در پی عملیاتی در غرب افغانستان دست کم ۱۳ غیرنظامی کشته شدند.

نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا پیش از این گفته بودند که در این عملیات چند شورشی، از جمله یک فرمانده حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار کشته شده اند.

اما مقام های دولت افغانستان قربانیان این عملیات را غیرنظامی خواندند و شمار آنان را ۱۳ تن اعلام کردند.

اکرام الدین یاور، فرمانده پلیس منطقه ای غرب این کشور گفت که شش زن، پنج مرد و دو کودک در این عملیات کشته شده اند.

حالا فرماندهی نیروهای آمریکایی در اعلامیه خبری که به تازگی منتشر شده نیز تایید کرده اند که در این عملیات ۱۳ غیرنظامی و همچنین سه شورشی کشته شده اند.

در این اعلامیه آمده است که این آمار در نتیجه تحقیقات یک گروه مشترک مقام های ارتش ملی افغانستان و نیروهای ائتلاف در محل عملیات به دست آمده است.

ژنرال مایکل راین، یکی از افسران نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان هم شامل این گروه بوده است.

آقای راین ضمن تحقیق در این مورد با مردم محل و شماری از مقام های امنیتی و همچنین یوسف نورستانی والی هرات نیز دیدار و گفتگو کرده است.

این ژنرال آمریکایی با خانواده های قربانیان غیرنظامی این عملیات ابراز همدردی کرده و به مردم هرات گفته که نسبت به امنیت مردم افغانستان "نگران" است.

آقای راین همچنین به مردم و مقام های محلی گفته است که پس از این نیروهای ائتلاف قبل از اجرای عملیات بررسی های لازم را برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان انجام خواهند داد.

کشتار غیرنظامیان در مبارزه با تروریسم در افغانستان از مسایل جنجال برانگیزی است و باعث انتقادهای شدید مردم و مقام های افغان شده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که از سال ۲۰۰۵ میلادی تا حال این موضوع را با مقامهای غربی در میان گذاشته اما نتیجه قابل توجهی به دست نیاورده است.

آقای کرزی در هفته های اخیر انتقادهای تند و صریحی را علیه نیروهای ائتلاف و ناتو در افغانستان مطرح کرد.

با امضای توافقاتی میان نیروهای سازمان ناتو و دولت افغانستان در باره هماهنگی بیشتر در اجرای عملیات نظامی و دادن نقش بیشتر به نیروهای افغان این انتقادها تا حدی فروکش کرده است.

آقای کرزی و مقام های آمریکایی این توافقات را برای کاهش تلفات غیرنظامیان در مبارزه با تروریسم در افغانستان "موثر و ارزنده" خوانده اند.

مطالب مرتبط