نشریات کابل: یکشنبه ۴ حوت

سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و دیگر مقامهای بلندپایه این کشور به افغانستان، از مهمترین موضوعهای مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

خانم پلوسی روز گذشته، ۳ حوت/اسفند وارد افغانستان شد و با حامد کرزی، رئیس جمهوری و شماری از مقامهای بلندپایه دولت افغانستان دیدار و گفتگو کرد. پیش از آن هم شماری از مقامهای بلندپایه آمریکایی و اروپایی وارد این کشور شده بودند.

روزنامه دولتی انیس با توجه به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به افغانستان، نوشته است که اخیراً دید و بازدیدهای مقامهای آمریکایی و اروپایی از افغانستان گرم شده است.

انیس اعلام اعزام ۱۷ هزار سرباز تازه نفس آمریکایی به افغانستان و سفرهای ریچارد هولبروک، نماینده باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و خانم پلوسی به کابل را نشانه ای از "تجدید تعهد آمریکا" نسبت به رویدادهای افغانستان دانسته است.

نویسنده در ادامه افزوده است که منافع افغانستان در حال حاضر با منافع تمام جهان پیوند دارد و این سفرها برای مبارزه با "دشمن مشترک" انجام می شود.

اصلاح دیگر روزنامه دولتی سفرهای اخیر شماری از مقامهای غربی به افغانستان را برای ایجاد هماهنگی درمبارزه با تروریسم در این کشور مهم دانسته است.

روزنامه همچنین معرفی نمایندگان ویژه رهبران آمریکا، آلمان و بریتانیا در امور افغانستان و پاکستان را نشانه ای از "توجه ویژه" رهبران این کشورها نسبت به افغانستان خوانده است.

روزنامه افغانستان این سفرها را "سفرهای زنجیره ای مقامهای آمریکایی به افغانستان" خوانده و آنها را نشانه ای از "وسواس بیش از حد" آنان در باره رویدادهای افغانستان دانسته است.

روزنامه افزوده است که سفرهای جو بایدن، معاون باراک اوباما و آقای هولبروک به افغانستان را نمی توان یک امر عادی دانست. به نظر نویسنده این سفرها برای بررسی اوضاع افغانستان و منطقه برای تعیین استراتژی جدید در مبارزه با تروریسم مهم تلقی می شود.

روزنامه هشت صبح این سفرها، به ویژه سفرهای آقای هولبروک و خانم پلوسی به کابل را برای حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان "امیدوار کننده" خوانده است.

هشت صبح نوشته که آقای کرزی از این سفرها و حمایت آمریکا ممکن است در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری افغانستان که تا چند ماه دیگر برگزار خواهد شد، به عنوان "برگه تبلیغاتی" بهره ببرد.

و روزنامه آرمان ملی در گوشه ای از صفحه نخست خود با خط درشتی نوشته است که "فقط ۸۹ روز دیگر آقای کرزی رئیس جمهوری کشور است."

این روزنامه در روزهای اخیر با گرم شدن موضوع برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان، شمارش معکوس پایان دوره ریاست جمهوری آقای کرزی را آغاز کرده است.

مطالب مرتبط