آمریکا به مقامات افغان گوش خواهد داد؟

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان
Image caption کرزی اخیرا به انتقادها از آمریکا شدت داده است

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان، هیاتی را به ریاست رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه، به آمریکا فرستاده تا در اجلاس بازبینی استراتژی آمریکا در مورد افغانستان شرکت کند.

وزارت خارجه افغانستان می گوید، این اجلاس عمدتا مسئله جنگ و چگونگی رسیدن افغانستان به ثبات را مورد ارزیابی قرار می دهد.

انتظار می رود هیات دولتی افغانستان که وزرای داخله (کشور)، دفاع، رییس امنیت ملی و مشاور ارشد امنیتی ریاست جمهوری نیز در ترکیب آن شامل هستند، با مشاوران ارشد باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا و برخی از اعضای ارشد کابینه او دیدار کنند.

باراک اوباما، که از زمان مبارزات انتخاباتی خود بهبود وضعیت در افغانستان و توجه بیشتر به این کشور را شعار می داد، از زمان ورود به کاخ سفید، در پی ارزیابی دقیقتری از شرایط در افغانستان بوده است.

اوایل این ماه، ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه اوباما برای افغانستان و پاکستان، از این دو کشور دیدن کرد و گفت که هدف از این سفر بیشتر "شنیدن و آموختن" بوده است تا بعدا به باراک اوباما و هیلاری کلنتون، وزیر خارجه آمریکا، گزارش ارایه کند. تا حالا نکات اصلی که در اجلاس بازبینی استراتژی آمریکا مورد بحث قرار خواهد گرفت، دقیقا روشن نیست اما باور بر این است که این اجلاس، چگونگی برخورد با مسئله افغانستان و گروه های مسلحی را که در مخالفت با دولت این کشور قرار دارند، به بحث بگیرد.

صفحه جدید؟

سلطان احمد بهین، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می گوید که صفحه جدیدی در روابط افغانستان و آمریکا باز شده و امیدواری وجود دارد که از این وضعیت، به سود امنیت و ثبات در افغانستان استفاده شود.

آقای بهین به بی بی سی گفت: "سفر ریچارد هولبروک به افغانستان، اولین گام در صفحه جدید روابط ما با آمریکا بود، و حالا نیز آمریکا تعهد تازه در برابر دولت و مردم افغانستان مطرح می کند و افغانستان فرصت پیدا می کند تا به عنوان متحد آمریکا، در اجلاس تجدید نظر استراتژی سهم بگیرد..."

او افزود، خواست افغانستان از اجلاس بازبینی استراتژی آمریکا این است که "موازی با جنگ، به کمک های اقتصادی برای توسعه افغانستان نیز بیشتر شود و برای توسعه افغانستان، تقویت دموکراسی، آزادی، حقوق بشر و حکومت داری خوب در افغانستان کمک شود."

"مسئله دوم این است که به تدریح باید روند افغانی سازی تمامی پروژه ها، از جمله جنگ، به پیش برده شود، تا افغانها بتوانند سهم بیشتری در رهبری جنگ برعهده بگیرند."

فساد و نا امنی

تحلیلگران باور دارند که روابط دولت افغانستان و اداره جدید آمریکا، در ماههای اخیر تنش آلود بوده است.

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان، با شدت و تندی بیشتری از روشهای نظامی آمریکا در افغانستان که به گفته او منجر به کشته شدن غیرنظامیان می شود، انتقاد می کند و به اشکال غیرمستقیم هشدار می دهد که اگر به خواستهای افغانستان توجه نشود، به سوی روسیه گرایش پیدا خواهد کرد.

Image caption اداره اوباما از ضعف مدیریت در افغانستان واضحا انتقاد کرده است

از سوی دیگر، در آمریکا نیز، انتقادهای شدیدی نسبت به حکومتداری در افغانستان و رهبری آقای کرزی مطرح بوده است.

اداره باراک اوباما، کارآیی و توانمندی حکومت حامد کرزی را برای مهار نا امنی و فساد در افغانستان، واضحا زیر سوال برده است.

در چنین شرایطی، تا چه اندازه امیدواری وجود دارد که پیشنهادات دولت افغانستان در اجلاس بازبینی استراتژی آمریکا، از سوی مقامات آمریکایی جدی گرفته خواهد شد؟

خواست آمریکا

احمد بهزاد، عضو مجلس نمایندگان افغانستان نسبت به این مسئله با شک و تردید نگاه می کند.

آقای بهزاد می گوید: "آنچه که مربوط می شود به اعلام آمادگی آمریکایی ها برای شنیدن حرفهای کرزی، بیشتر به خاطر آرام کردن جو تنش آمیزی هست که در گفتمان حاکم بر روابط دو کشور اخیرا مطرح شده، ورنه غربی ها اعتماد خود را از دست داده اند و انتظار نمی رود تا زمانی که برنامه های موثری از سوی کرزی به منظور مبارزه با فساد و مبارزه شفاف با عوامل نا امنی اجرا نشود، وضعیت تغییر کند."

با این حال، وزارت خارجه افغانستان می گوید آمریکا و افغانستان بر اهمیت همکاری با یکدیگر در راستای مبارزه با تروریسم تاکید دارند و تنش در روابط دو کشور، نمی تواند مانعی ایجاد کند.

سلطان احمد بهین، سخنگوی وزارت خارجه می گوید: "روابط ما با آمریکا، روابط استراتژیک است، میان دوستان انتقاد مطرح می شود اما این مسایل در روابط استراتژیک ما با آمریکا خدشه وارد نمی کند."

اما، تحلیلگران باور دارند با آنکه افغانستان در اولویت های سیاست خارجی آمریکا قرار دارد و رهبران این کشور، کماکان از روند ثبات در افغانستان حمایت می کنند، اما آمریکا برای بهبود وضعیت در افغانستان، به اداره ای در این کشور نیاز دارد که توانایی مبارزه با فساد و نا امنی را داشته باشد.

باراک اوباما در نخستین سخنرانی خود پس از ادای سوگند به عنوان رییس جمهور آمریکا، پیام شدیدالحنی به کشورهای فرستاد که دولت های ناکارآمد و آغشته با فساد دارند که از نظر تحلیلگران، این پیام می تواند شامل افغانستان نیز شود.

مطالب مرتبط