'مرکز همبستگی رسانه ها' در کابل ایجاد شد

روزنامه های کابل
Image caption شمار رسانه های افغانستان به سیصد می رسد

نهاد جدیدی برای دفاع از حقوق روزنامه نگاران و رسانه ها با عضویت حدود ۵۰ رسانه تصویری، شنیداری و چاپی در افغانستان ایجاد شده است.

مسئولان این نهاد که موسوم به مرکز همبستگی رسانه ها (مهر) است، می گویند دفاع از حقوق روزنامه نگاران و آزادی بیان در افغانستان از هدفهای اصلی آنان است.

عالم هاشم، معاون این مرکز گفت که حمایت از منافع ملی و نگهداری فرهنگ و ارزشهای ملی و جلوگیری از ورود فرهنگهای بیگانه از دیگر هدفهای این نهاد است.

آقای هاشم گفت: "ما چند هدف مهم را دنبال می کنیم: ما چه در رادیو، چه در تلویزیون و چه در نوشتار در مطبوعات چاپی، سعی می کنیم منافع و مصالح افغانستان را در نظر بگیریم. همچنین سعی می کنیم که مانع ورود فرهنگهای وارداتی شویم. توجه می کنیم به احیای پاره ای از ارزش های ملی و دینی که متروک مانده است."

او همچنین افزود: "ما از حقوق روزنامه نگاران دفاع می کنیم و از آزادی بیان می توانیم دفاع کنیم."

مسئولاین این نهاد می گویند این نهاد "مستقل" است و حدود ۵۰ رسانه تصویری، شنیداری و چاپی آزاد در آن عضویت دارند.

این در حالی است که پیش از این چند نهاد مشابه دیگر نیز در افغانستان ایجاد شده و شماری از رسانه ها و روزنامه نگاران در آنها عضویت دارند. دست کم هفت مرکز مشابه در شهر کابل فعالیت دارند.

بشیر هافت، یکی از اعضای اتحادیه ملی روزنامه نگاران در کابل بر بی طرفی مراکز حمایت از روزنامه نگاران تاکید می کند و می گوید که روزنامه نگاران باید با ایجاد یک مرکز نیرومند و بی طرف فعالیتهای هماهنگ داشته باشند.

آقای هاتف گفت: "ما در مرکز خود رسانه های محلی داریم- رسانه هایی که به زبان ویژه ای برنامه پخش می کنند. اگر این مرکز بتواند تمام رسانه ها را به خود جذب کند، می تواند مبدل به یک مرکز ملی شود. اما اگر این مرکز جانبدار باشد و شماری از رسانه ها را دور خود جمع کند، باعث اختلاف میان رسانه ها می شود."

شماری از کارشناسان می گویند در شرایط کنونی تعدد مراکز دفاع از حقوق روزنامه نگاران و رسانه ها نه تنها باعث هماهنگی میان رسانه ها نمی شود، بلکه مشکلات موجود بر سر راه رسانه ها را بیشتر هم می کند.

در سال های اخیر فعالیت های رسانه ها در افغانستان به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. در حال حاضر شماررسانه های تصویری، شنیداری و چاپی در افغانستان نزدیک به ۳۰۰ رسانه می رسد.

شمار زیادی از روزنامه نگاران افغان در این رسانه ها سرگرم کارند، اما در برخی از مناطق ناآرام این کشور چالشهای امنیتی بر سر راه آنان قرار دارد.

سازمانهای مدافع حقوق روزنامه نگاران بارها از دولت افغانستان خواسته اند که در باره تامین امنیت روزنامه نگاران گامهای جدیدتری بردارد.

مطالب مرتبط