طالبان"استراتژی حمله به کاروانهای ناتو موفق بوده است"

کامیونهای سوخته حامل تجهیزات ناتو
Image caption صدها کامیون حامل تجهیزات ناتو در چهار حمله طالبان در منطقه قبایلی خبیر به آتش کشیده شدند

يک فرمانده طالبان در شمال پاکستان در مصاحبه با بی بی سی در مورد حملات اخیر این گروه بر کاروانهای تدارکاتی نیروهای غربی مستقر در افغانستان سخن گفته است.

پیش از این به ندرت اتفاق افتاده است که طالبان در چنین مواردی اظهار نظر کنند.

در این مصاحبه یکی از فرماندهان طالبان به نام حاجی عمر به بی بی سی گفت خود او در چندین حمله برکاروانهای تدارکاتی نیروهای خارجی که به سوی منطقه سوق الجیشی خیبر در حرکت بودند، دست داشته است.

فرمانده طالبان این حملات را پیروزمندانه خواند و گفت این که آمریکا تلاش می کند راه تدارکاتی جدیدی را از مسیر روسیه و آسیای میانه بیابد، گواه موفقیت طالبان دراین حملات استراتژیک است.

حاجی عمر همچنین گفت که نیروهای خارجی پول زیادی را باید مصرف کنند تا امکانات و سلاحی را که در این حملات از دست دادند، دوباره خریداری کنند.

این فرمانده طالبان افزود که نیروهای آنها حملات بیشتری را با بمب های کنترل از راه دور در مسیر کاروانهای تدارکاتی نیروهای خارجی سازماندهی خواهند کرد.

ظرف دو ماه گذشته طالبان دست کم چهار بار به کاروانهای حامل تجهیزات ناتو در منطقه قبایلی خیبر و همچنین به انبارهای این نیروها در حومه پیشاور حمله کردند و ده ها کامیون حامل تجهیزات نیروهای غربی در افغانستان را به آتش کشیدند.

تحلیلگران می گویند حمله به این کامیون ها از جدی ترین حملات افراد طرفدار طالبان بوده است.

نیروهای غربی در افغانستان برای انتقال تجهیزات خود به شدت به مسیری که از پاکستان می گذرد وابسته هستند.

این مسیر از بندر کراچی در جنوب پاکستان آغاز و در نهایت با عبور از گذرگاه مرزی تورخم در جنوب افغانستان به کابل، پایخت افغانستان، می رسد.

راه جدید و امن

به دنبال این حملات، مقام های ناتو تلاش برای یافتن مسیر تدارکاتی جدید را آغاز کردند و سعی کردند روسیه و کشور های آسیای میانه را متقاعد سازند که مسیر جدیدی را در اختیار ناتو قرار دهد.

Image caption لاووروف: آمریکا تقاضای خود را طی چند روز گذشته مطرح کرد و روسیه بلافاصله با آن موافقت نمود.

حدود دو هفته قبل سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو با تقاضای آمریکا مبنی بر اجازه حمل کالاهای تدارکاتی ناتو در افغانستان، از طریق خاک روسیه موافقت کرده است.

آقای لاوروف که در تلویزیون روسیه صحبت می کرد گفت روسیه قبل از دادن هرگونه اجازه بخصوصی، منتظر کسب اطلاعات درباره مشخصات کامل محموله های غیرنظامی تدارکاتی آمریکا خواهد ماند.

آقای لاوروف افزود آمریکا تقاضای خود را طی چند روز گذشته مطرح کرد و روسیه بلافاصله با آن موافقت نمود.

با قبول این تقاضا کالاهای تدارکاتی سربازان ناتو در افغانستان از قبیل سوخت، مواد دارویی و غذایی از مسیر روسیه به افغانستان منتقل خواهد شد.

ریچارد گالپین، خبرنگار بی بی سی در مسکو می گوید زمان اعلام این موضوع توسط روسیه قابل توجه است چون تنها سه روز پس از آن است که روشن شد احتمالا آخرین پایگاه نظامی آمریکا در آسیای میانه به ناچار تعطیل خواهد شد.

مطالب مرتبط