انتقاد مدافعان حقوق بشر از تصمیم آمریکا در مورد زندانیان بگرام

سربازان آمریکایی در بیرون بازداشتگاه بگرام در نزدیک کابل
Image caption آمریکا می گوید بازداشتگاه بگرام، بخشی از عملیات نظامی در افغانستان است

آمریکا می گوید افرادی که در بازداشتگاه بگرام در افغانستان زندانی هستند، اجازه ندارند پرونده های خود را در دادگاه های آمریکایی پیگیری کنند.

بیشتر این افراد، به ظن دست داشتن در فعالیت های تروریستی علیه آمریکا، در افغانستان بازداشت شده اند.

اعلام این مسئله از سوی آمریکا، برای وکلای مدافع حقوق بشری که انتظار داشتند اداره باراک اوباما برخورد متفاوتی از جورج بوش در قبال مسئله زندانیان خواهد داشت، مایوس کننده بوده است.

باربارا اولشنسکی، مشاور حقوقی یک پرونده مربوط به چهار زندانی در بازداشتگاه بگرام، به بی بی سی گفت که تصمیم اداره عدلی در مورد عدم اصلاح قوانین، حیرت آور و "فوق العاده مایوس کننده است."

خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید، این مسئله وکلای مدافع حقوق بشری را عصبانی کرده و یکی از آنان می گوید، اداره جدید آمریکا، روشهای اداره قبلی را دنبال می کند که حاکی از ایجاد بازداشتگاه های غیرقانونی بود.

اما خبرنگار بی بی سی می گوید، روشی که باراک اوباما در برخورد با زندانیان در پیش گرفته و از برنامه خود برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو خبر داده، نشان می دهد که اوباما در پی برخورد محتاطانه تری با مسئله زندانیانی است که بیرون از خاک آمریکا نگهداری می شوند.

'بدتر از گوانتانامو'

سال گذشته، دادگاه عالی آمریکا به افرادی که در بازداشتگاه گوانتانامو در کوبا زندانی بودند، اجازه دادخواهی داد.

به دنبال آن، یک دادگاه در واشنگتن، درخواست مشابهی را برای چهار زندانی بازداشتگاه بگرام، مطرح کرد.

در آن زمان، قاضی دادگاه، رسیدگی به این درخواست را تا زمان آغاز به کار اداره جدید در آمریکا و اصلاح قوانین، به تاخیر انداخت.

اما اداره عدلی اعلام کرد که اداره جدید آمریکا تصمیم گرفته است تا موقف دولت در این زمینه تغییر نکند.

Image caption فعالان حقوق بشر می گویند، وضعیت در بازداشتگاه بگرام بدتر از گوانتانامو است

یک مقام قضایی آمریکا در نامه ای به دادگاه گفت: "با درنظر داشت این مسئله، دولت به موقف قبلی خود پابند است."

آمریکا استدلال می کند که بازداشتگاه بگرام، از بازداشتگاه گوانتانامو فرق دارد، چون به گفته آنان، این بازداشتگاه در یک محل جنگی برپا شده و نگهداری از زندانیان در آن، بخشی از عملیات نظامی است.

باربارا اولشنسکی می گوید وضعیت در بازداشتگاه بگرام که در نزدیکی کابل، پایتخت افغانستان موقعیت دارد، بدتر از وضعیت در گوانتانامو است.

آقای اولسنسکی می گوید: "وضعیت در بگرام بسیار بدتر از آن است که قوانین جنگی و یا ارزشهای حقوق بشری در آن مراعات شود؛ ارزشهای که به آن پابند هستیم."

او می افزاید: "هیچ جلسه قضایی نظامی در آنجا برپا نمی شود تا زندانیان بتوانند علیه اتهاماتی که به آنان وارد است، شواهد ارایه کنند. شکنجه در این بازداشتگاه به مرگ (زندانیان) انجامیده است و این چیزی است که آمریکا نیز آن را می پذیرد."

"وضعیت طاقت فرسا در آنجا حاکم است و با این حال، آمریکا در نظر دارد زندان دیگری را با هزینه شصت میلیون دلار ایجاد کند که ظرفیت نگهداشت هزار و یکصد زندانی دیگر را داشته باشد."

نظامیان آمریکایی می گویند، افرادی که در بازداشتگاه بگرام نگهداری می شوند، جنگجویان غیرقانونی هستند و تا زمانی که تهدیدی برای امنیت ملی افغانستان پنداشته شوند، در بازداشت باقی خواهند ماند.