فرودگاه مزار با کمک آلمان و امارات بازسازی می شود

پرچمهای افغانستان، آلمان و امارات متحد عربی
Image caption فرودگاه مزار شریف، در شمال افغانستان با کمک آلمان و امارات متحد عربی بازسازی می شود

آلمان و امارات متحد عربی برای بازسازی فرودگاه مزارشریف، در شمال افغانستان ۴۵ میلیون دلار کمک کرده است.

دولت افغانستان این کمک را در بازسازی و بهسازی فرودگاه مزار شریف و همچنین رشد اقتصادی افغانستان، به خصوص ولایات شمالی این کشور موثر دانسته اند.

راز محمد علمی، سرپرست وزارت حمل و نقل افغانستان در مراسم امضای قرارداد این کمک گفت که با این پول ترمینال و تمام بخشهای فرودگاه مزار شریف بازسازی و با وسایل پیشرفته مجهز خواهد شد.

به گفته آقای عملی، اهمیت فرودگاه مزارشریف پس از بازسازی دو برابر خواهد شد.

آنگونه که مقام های افغان می گویند کار باز سازی فرود گاه مزار شریف ظرف دو هفته آینده آغاز می شود و تا سال ۲۰۱۱ میلادی به پایان خواهد رسید.

عمر زاخیلوال، سرپرست وزارت مالیه/دارایی افغانستان هم این کمک را در رشد اقتصادی ولایت های شمالی این کشور با ارزش خواند و از کشورهای کمک کننده خواست که در بازسازی زیرساخت های اقتصادی افغانستان بیشتر کمک کنند.

سفیر آلمان در این مراسم گفت که کشورش در بازسازی افغانستان، به ویژه مناطق شمالی این کشور به کمک های خود ادامه می دهد.

آلمان از کشورهای بزرگ کمک کننده افغانستان شمرده می شود که در بخش های مختلف، از جمله در تجهیز و آموزش پلیس افغانستان و بازسازی اقتصادی این کشور کمکهای زیادی کرده است.

آلمان از سال ۲۰۰۱ میلادی تا حال صدها میلیون دلار در این زمینه ها به افغانستان کمک کرده است.

مقام های افغان می گویند در کنار کار بازسازی فرودگاه مزار شریف، کار بازسازی فرودگاههای دیگر این کشور، از جمله فرودگاههای فیض آباد، میمنه و بادغیس در شمال افغانستان، چغچران در مرکز، لشکرگاه در جنوب، هرات در غرب و جلال آباد در شرق این کشور نیز آغاز خواهد شد.

مطالب مرتبط