امیدواری به افزایش محصولات کشاورزی در افغانستان

کشاورز افغان
Image caption وزارت زراعت می گوید، بارندگی های امسال، از خشکسالی در افغانستان کاسته است

وزارت زراعت افغانستان می گوید محصولات زراعتی این کشور در سال آینده پنجاه درصد افزایش خواهد داشت.

محمد آصف رحیمی، وزیر زراعت افغانستان بارش برف و باران در زمستان امسال و کمک به دهقانان افغان برای فراهم آوری بذر های اصلاح شده و کود کیمیایی/ شیمیایی را از دلایل امیدواری در این زمینه خواند.

آقای رحیمی گفت: "امیدواریم تا نسبت به سال گذشته تقریبا ۵۰ درصد افزایش در کشت و محصولات کشاورزی از جمله غله، میوه و همچنین محصولات دامداری داشته باشیم. در حال حاضر از کشورهای تمویل کننده کمک خواسته ایم و وزارت زراعت نیز آنچه در توان دارد در تهیه تخم اصلاح شده و کود کیمیایی و توزیع آن به دهقانان در بهار امسال، به کار خواهد بست."

مقام های افغان می گویند برنامه هایی را برای آشناکردن کشاورزان افغان با سیستم های جدید زراعتی و بازاریابی برای محصولات زراعتی شان، در برخی از ولایات آغاز کرده اند.

دولت فرانسه نیز اعلام کرده است برای کمک به افزایش محصولات کشاورزی بیش از شش میلیون یورو را در اختیار وزارت زراعت افغانستان قرار خواهد داد.

آقای رحیمی می گوید که با استفاده از این کمک، برنامه هایی برای کمک به کشاورزان در ولایات کابل، پروان و کاپیسا اجرا خواهد شد.

اقتصاد افغانستان، تا حد زیادی وابسته به زراعت است.

کشاورزی در این کشور در چند سال گذشته در اثر خشکسالی و مشکلات ناشی از آن آسیب آسیب دیده و محصولات کشاورزی کاهش یافته است.

مطالب مرتبط