یک سرباز ناتو و یک شورشی افغان کشته شدند

طالبان (آرشیو)
Image caption طالبان اخیراً به حملات خود علیه نیروهای بین المللی و افغان افزوده اند

براساس گزارشها، یک سرباز ناتو در جنوب افغانستان کشته شده و همچنین نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در این کشور می گویند یک شورشی را کشته و ۲۰ تن دیگر را بازداشت کرده اند.

نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، که تحت فرمان پیمان ناتو در افغانستان فعالیت می کنند، می گویند یک سرباز آنان در اثر انفجار بمبی که در کنار جاده کارگذاشته شده بود، در جنوب افغانستان کشته شد.

ناتو هویت و ملیت این سرباز و همچنین محل دقیق انفجار را مشخص نکرده است.

همچنین براساس اعلامیه ای که از سوی نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا منتشر شده است، این نیروها در چند رشته عملیات جداگانه در ولایت قندهار، در جنوب افغانستان و ولایتهای خوست و ننگرهار، در شرق این کشور یک شورشی را کشته و ۱۷ شورشی دیگر را بازداشت کردند.

نیروهای ائتلاف می گویند نیروهای پلیس ملی افغانستان هم در این عملیات شرکت کردند و در اثر آن به غیرنظامیان آسیبی نرسید.

به گفته این نیروها، افراد کشته و بازداشت شده، با گروه طالبان و شبکه جلال الدین حقانی، فرمانده پیشین مجاهدین و از فرماندهان کنونی شورشیان، ارتباط داشته اند.

بر اساس اعلامیه نیروهای ائتلاف، در این عملیات مقداری اسلحه و مواد انفجاری نیز به دست آمده است.

از سوی دیگر، نیروهای ائتلاف می گویند در اثر انفجار دو بمب که در ولایت خوست در کنار جاده کار گذاشته شده بود، یک غیرنظامی زخمی شده است.

گفته می شود هدف اصلی این انفجارها واحدهای گشتزنی نیروهای افغان و ائتلاف بوده است که از محل انفجار عبور می کردند. اما نیروهای ائتلاف می گویند در این انفجارها به آنان و نیروهای افغان آسیبی نرسید.

به گفته نیروهای ائتلاف، این بمبها از راه دور کنترل می شد و بر اساس اعلامیه ای که از سوی این نیروها در این باره منتشر شده، سه فرد مشکوک به دست داشتن در این حادثه بازداشت شده اند.

یک سخنگوی نیروهای ائتلاف این انفجارها را "حمله ناکام دشمنان افغانستان" علیه سربازان ارتش ملی افغانستان و نیروهای ائتلاف خوانده است.

مطالب مرتبط