تظاهرات در غزنی شش زخمی به جا گذاشت

نقشه غزنی

مقامات امنیتی در غزنی می گویند تظاهرات شماری از ساکنان روستایی در نزدیکی مرکز این ولایت به خشونت کشیده شد و شش زخمی بجا گذاشت.

شماری از سازمان دهندگان این تظاهرات می گویند آنها در واکنش به بازرسی نمازگزاران یک مسجد در روستای "ده خدایداد" از سوی سربازان آمریکایی دست به تظاهرات زدند.

صدیق الله یکی از ریش سفیدان این روستا گفت که نظامیان آمریکایی روز پنجشبه، ۸ حوت/اسفند به این مسجد رفتند و ضمن بازرسی نمازگزاران، تلفن های همراه (موبایل) آنان را با خود بردند.

او همچنین گفت که این نظامیان پیش از بازرسی یک بمب دستی نیز به داخل مسجد پرتاب کردند، اما بر اثر آن کسی کشته یا زخمی نشد. اما آن چه که به گفته صدیق الله باعث خشم مردم شد "اهانت" به قرآن، کتاب مقدس مسلمانان، از سوی نظامیان آمریکایی هنگام بازرسی این مسجد بود.

او گفت تظاهرکنندگان پیش از ظهر امروز با سنگ و چوب به موترها/خودروهای دولتی حمله کردند و با ماموران پلیس درگیر شدند. صدیق الله مدعی شد که در این درگیری ماموران پلیس بر روی تظاهر کنندگان آتش گشودند و در نتیجه آن شش نفر زخمی شدند.

اما محمد زمان، فرمانده پلیس غزنی تنها زخمی شدن شش نفر را در این تظاهرات تایید کرد. وی افزود که هنوز مشخص نشده است که این افراد در اثر تیراندازی چه کسانی زخمی شدند.

فرمانده پلیس غزنی همچنین تایید کرد که نیروهای آمریکایی روز گذشته در روستای ده خدای داد عملیاتی داشتند، اما به گفته او هنوز مشخص نیست که آنان در این عملیات به قرآن اهانت کردند یا خیر. نیروهای آمریکایی تا حال در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

مطالب مرتبط