ایجاد مراکز آزمایش رانندگان مبتلا به ایدز

Image caption وزارت بهداشت افغانستان می گوید رانندگان کامیون ها بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به ایدز هستند

وزارت بهداشت افغانستان دو مرکز تشخیص و درمان رانندگان مبتلا به بیماری ایدز را در ورودی های شمالی و غربی کابل ایجاد کرده است.

امین فاطمی، وزیر بهداشت افغانستان می گوید رانندگان، به ویژه رانندگان کامیونها، به دلیل سفرهای طولانی و پیهم به شهرها و کشورهای مختلف بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری ایدز قرار دارند.

وزیر بهداشت افغانستان گفت: "رانندگان از جمله کسانی هستند که معروض به خطرند و توجه به این موضوع ضروری و دارای اهمیت است."

آقای فاطمی گفت رانندگان کامیونها هنگام ورود به شهرکابل در این مراکز آزمایش پزشکی می شوند و در صورت مبتلا بودن به بیماری ایدز تحت درمان نیز قرار می گیرند.

وزیر بهداشت افغانستان افزود این مراکز برای مبارزه "همه جانبه" با بیماری ایدز در افغانستان، با مشورت کمیسیون هماهنگی مبارزه با ایدز و همکاری چند وزارتخانه و همچنین سازمان های جهانی ایجاد شده است.

گل محمد یکی از رانندگان کامیون می پذیرد که بیشتر رانندگان هنگام سفر از مواد مخدر استفاده می کنند، وی از ایجاد این مرکزها اظهار خوشنودی کرد و آن را راه مناسبی برای کمک به رانندگان می داند.

آقای محمد گفت: "رانندگان از مواد مخدر استفاده می کنند، از چرس (حشیش)، هروئین و تریاک استفاده می کنند، آنان از روی نادانی به استفاده از این مواد معتاد شده اند."

استفاده از سرنگ های مشترک آلوده، یکی از راه های ویروس اچ آی وی است.

مقامات افغان می گویند که در این مراکز به علاوه تشخیص بیماری ایدز بیماری زردی سیاه (هیپاتت ب) نیز تشخیص و درمان می شود.

مقامهای وزارت بهداشت افغانستان می گویند این دو مرکز با حمایت مالی بانک جهانی ایجاد شده و انتظار می رود که چنین مراکز در دیگر شهرهای این کشور نیز ایجاد شود.

قرار است حدود ۶۰ هزار راننده افغان در سراسر افغانستان تحت پوشش این برنامه قرار بگیرند.

پیشتر از این وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده بود که هفت بیمار مبتلا به بیماری ایدز درگذشته است و در کل تا حال در این کشور بیش از ۵۰۰ تن مبتلا به این بیماری به ثبت رسیده اند.

اما مقامهای بهداشتی در افغانستان می گویند ممکن است شمار واقعی افراد مبتلا به این بیماری بسیار بیشتر از این باشد.

به گفته آنان احتمالاً شمار آنان تا بیش از ۲۰۰۰ نفر می رسد.

مطالب مرتبط