حکم اعدام در افغانستان به جرم جاسوسی برای نیروهای خارجی

دادگاه هرات
Image caption این نخستین بار است که یک دادگاه رسمی در افغانستان فردی را به اتهام "جاسوسی" به نیروهای خارجی محکوم به اعدام می کند

دادگاهی در هرات، در غرب افغانستان یک شهروند افغان را به اتهام ارائه " جاسوسی و گزارش نادرست" به نیروهای ائتلاف، به اعدام محکوم کرد.

مقامهای افغان می گویند سال گذشته میلادی عملیاتی که بر اساس اطلاعات نادرست انجام شد، منجر به کشته شدن ۹۰ غیرنظامی شد.

این فرد متهم است که اطلاعات نادرست او سبب کشته شدن غیر نظامیان در این عملیات شد.

به گفته این مقامها، شماری زن و کودک نیز شامل کشته شدگان این عملیات بودند.

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در ابتدا کشته شدن غیر نظامیان در این حادثه را رد کرده و اعلام کردند در این رویداد سی و پنج شورشی طالبان کشته شدند.

اما پس از آن که مقامات افغان و سازمان ملل متحد کشته شدن بیش از نود غیرنظامی افغان در این رویداد را تایید کردند، این نیروها هم تایید کردند که شماری غیرنظامی هم در این عملیات کشته شدند.

بازماندگان قربانیان این عملیات در دادگاه هرات حضور یافتند و علیه فرد متهم شهادت دادند.

قاضی مکرم، رییس دیوان امنیت عامه دادگاه مرکزی هرات پس از اعلام حکم دادگاه گفت: "این حکم دادگاه ابتدایی است و فرد محکوم می تواند فرجام خواهی کند."

خانواده های قربانیان این رویداد هم که در دادگاه حاضر بودند، پس از اعلام حکم دادگاه با سردادن شعارهایی به شادمانی پرداختند و حکم دادگاه را ستودند.

فرد محکوم به حکم دادگاه اعتراض کرد و گفت که این حکم را قبول ندارد.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان چند روز پس از بمباران روستای عزیزآباد ولسوالی شیندند، به این منطقه رفت و به بازماندگان قربانیان این حمله وعده داد که عاملان این رویداد را مجازات خواهد کرد.

تلفات غیرنظامیان افغان در اثر بمباران های نیروهای خارجی، باعث تنش میان دولت افغانستان و سران کشورهای خارجی شده است.

آقای کرزی بارها از فرماندهان نظامی و سران کشورهای خارجی خواسته است که برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در افغانستان تلاش بیشتری به خرج دهند.