اعتراض به 'غفلت' در رسیدگی به پرونده قتل معاون پیشین کرزی

تظاهرات در کابل
Image caption معترضان دادگاه را متهم به غفلت در رسیدگی به پرونده ترور حاجی عبدالقدیر کردند

صدها تن با برپایی تظاهراتی در کابل خواهان رسیدگی به پرونده ترور حاجی عبدالقدیر، معاون پیشین حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در دولت انتقالی این کشور شدند.

عبدالقدیر، که در زمان ترورش به عنوان وزیر فواید عامه هم کار می کرد در ششم جولای/ژوئیه ۲۰۰۲ میلادی در نزدیکی دفتر کارش در وزارت فواید عامه هدف تیراندازی مردان مسلح قرار گرفت و کشته شد.

مقامهای دادگاه عالی افغانستان می گویند یک تن به اتهام قتل عبدالقدیر اعدام شده و دو تن دیگر به اتهام "کتمان جرم" در قتل این مقام پیشین دولت افغانستان محکوم به زندان شده اند.

اسماعیل عابد، رئیس اداره تحریرات دادگاه عالی افغانستان، که به معترضان پاسخ می داد تاکید کرد که دادگاه در رسیدگی به پرونده قتل عبدالقدیر کوتاهی نکرده است.

اما معترضان، قوه قضائیه افغانستان را متهم کردند که به این پرونده به گونه درست رسیدگی نکرده است و در مورد دو نفری که در ارتباط با این پرونده در زندان به سر می برند، حکم "سبکی" صادر شده است.

معترضان- که بیشتر آنان از ولایت ننگرهار _زادگاه عبدالقدیر_ آمده بودند، تاکید کردند که این زندانیان باید "اعدام" شوند. آنها همچنین ابراز نگرانی کردند که این زندانیان به دلیل "فسادی" که در دستگاه های دولتی وجود دارد، ممکن است به زودی آزاد شوند.

هفت سال پس از ترور حاجی عبدالقدیر، این نخستین باری است که عده ای از شهروندان ننگرهار، به دلیل عدم رسیدگی به پرونده او اعتراض کرده اند.

اما آقای عابد، از مسئولان قوه قضائیه افغانستان، از معترضان خواست، بجای راه اندازی تظاهرات در خیابانها، به دادگاه مراجعه کنند و درخواستهای خود را به صورت قانونی مطرح کنند. حاجی عبدالقدیر، از فرماندهان با نفوذ مجاهدین پیشین در شرق افغانستان و یکی از اعضای برجسته ائتلاف ضدطالبان، معروف به اتحاد شمال بود.

او در نشست بن در آلمان در سال ۲۰۰۱ میلادی، که بر اساس آن اداره موقت افغانستان به حمایت سازمان ملل متحد تشکیل شد، نیز حضور داشت.