نشریات کابل: شنبه ۱۰ حوت

مذاکرات سه جانبه آمریکا، افغانستان و پاکستان در واشنگتن از مهمترین موضوعهایی است که روزنامه های چاپ امروز کابل به تحلیل و بررسی آن پرداخته است.

این گفتگوها با شرکت مقامهای بلندپایه سه کشور، از جمله وزیران خارجه این کشورها روز پنجشنبه، ۸ حوت/ اسفند برای بانگری استراتژی جنگ با تروریسم برگزار شد. برگزاری نشست های منظم مقامهای سه کشور در باره مسائل امنیتی در منطقه از توافقات عمده این نشست تا اکنون بوده است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود گفتگوهای سه جانبه میان آمریکا، افغانستان و پاکستان در واشنگتن را بخشی از تلاشها برای بازنگری استراتژی مبارزه با تروریسم دانسته است.

به نظر انیس، آمریکا پیش از این به پیشنهادها و مشکلات پاکستان بیشتر توجه می کرد، اما در این نشست هر سه کشور در باره اتخاذ تصمیم مشترک در جنگ با تروریسم به گفتگو می پردازند.

انیس افزوده است که پیش از این "عدم هماهنگی" میان این سه کشور باعث شده بود که هیچ یک از این کشورها نتواند پاسخ درستی به آسیبهای ناشی از این عدم هماهنگی بیابد.

روزنامه افغانستان این نشست را هم نشانه اهمیت و همچنین "نگرانی" از مسائل مربوط به امنیت در افغانستان و پاکستان دانسته است.

به نظر نویسنده، تفاوت این نشست با نشستهای مشابه در گذشته در این است که نشستهای گذشته بیشتر بر رفع "سوء تفاهمها" در روابط افغانستان و پاکستان متمرکز بود، اما نشست کنونی در چارچوب استراتژی کلان امنیتی و سیاسی برگزار می شود.

سرمقاله نویس روزنامه معتقد است که این نشست پس از این در چارچوبی مشخص انجام خواهد شد و همراه با دستاوردهایی گام به گام به سوی "هدفهای استراتژیک امنیتی" به پیش خواهد رفت.

روزنامه هشت صبح این مذاکرات را "امیدوارکننده" دانسته و افزوده است که دولت جدید آمریکا آماده است با "استراتژی کارآمد و مثمر" به جنگ علیه تروریسم بپردازد.

به نظر روزنامه، پیش از این سیاست جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا نه تنها گرهی از مشکل مبارزه با تروریسم نگشود، بلکه باعث نیرو یافتن بیشتر طالبان شد.

هشت صبح همچنین معتقد است که آقای بوش پاکستان را "کانون اصلی پرورش تروریسم" نمی دانست و همین گونه سیاست های او فرصتهای مناسبی را در اختیار تداوم "سیاست های دوگانه پاکستان" گذاشت.

به عقیده نویسنده، آمادگی آمریکا برای بازنگری استراتژی جنگ و حضور ریچارد هولبروک، نماینده ویژه باراک اوباما و ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاور میانه و آسیای میانه در این گفتگوها، امیدواریها را بیشتر قوت بخشیده است.

روزنامه راه نجات سیاست اداره باراک اوباما مبنی بر در نظر گرفتن خواستهای هم پیمانان آمریکا در جنگ با تروریسم را "فرصت طلایی" برای کشورهای دخیل در این جنگ دانسته است.

این روزنامه افغانستان را یکی از این کشورها دانسته، اما از هیئت این کشور در گفتگوهای سه جانبه انتقاد کرده است که "عجولانه و بدون طرح مشخص" برای بازبینی استراتژی مبارزه با تروریسم به واشنگتن رفت.

با این همه راه نجات توافقات اعلام شده این گفتگوها را "کلی و تکراری" دانسته و انتقاد کرده است که شرکت کنندگان این نشست از "بررسی کارشناسانه" مشکلات جنگ و پرداختن به "جزئیات" خودداری کردند.

مطالب مرتبط