20:25 گرينويچ - شنبه 28 فوريه 2009 - 10 اسفند 1387

فرمان کرزی در مورد انتخابات ریاست جمهوری

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان فرمانی را صادر کرده است که براساس آن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در بهار سال آینده خورشیدی برگزار خواهد شد.

این فرمان آقای کرزی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان را موظف کرده است که انتخابات ریاست جمهوری را براساس ماده 61 قانون اساسی افغانستان برگزار کند. در ماده شصت و یک قانون اساسی افغانستان آمده است که :" وظيفه رئيس جمهور در اول جوزا / خرداد سال پنجم بعد از انتخابات پايان می يابد. انتخابات به منظور تعيين رئيس جمهور جديد درخلال مدت سی الی شصت روز قبل از پايان کار رئيس جمهور برگزار ميگردد."

فرمان آقای کرزی در واقع مشخص می کند که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سی تا شصت روز قبل از اول جوزا / خرداد برگزار خواهد شد، اما تاریخ دقیق برگزاری انتخابات هنوز روشن نیست.

بشنوید گفتگوی محجوبه نوروزی با کبیر رنجبر و سیامک هروی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

قبلا کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده بود که به دلایل متعدد از جمله مشکلات امنیتی در مناطق جنوب، بسته بودن راه ها در مناطق کوهستانی و سردسیر و همچنین کمبود بودجه و کارمند نمی تواند انتخابات را در زمانی که در قانون اساسی پیش بینی شده است، برگزار کند.

گفتگو با داوود ناجی از بخش افغان بی بی سی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

مسئولان کمیسیون انتخابات تاکید داشتند که با توجه به مشکلاتی که آنها دارند از این نگران هستند که شماری از مردم نتوانند در انتخابات شرکت کنند و به ترتیب مشروعیت انتخابات با چالش مواجه شود.

مسئولان کمیسیون انتخابات یک ماه قبل بیست و یکم آگوست/ اوت را زمان برگزاری انتخابات اعلام کرده بود.

رئيس جمهور با کسب اکثريت بيش از پنجاه فی صد آرای رأی دهند گان از طريق رأی گيری آزاد ، عمومی ، سری ومستقيم انتخاب ميگردد. وظيفه رئيس جمهور دراول جوزای سال پنجم بعد از انتخابات پايان می يابد. انتخابات به منظور تعيين رئيس جمهور جديد درخلال مدت سی الی شصت روز قبل از پايان کار رئيس جمهور برگزار ميگردد.

ماده شصت و یک قانون اساسی

زمان برگزاری انتخابات در ماه های اخیر مهم ترین بحث سیاسی در افغانستان بوده است.

در تضاد با قانون انتخابات؟

به نظر می رسد فرمان آقای کرزی به بحث و جدل در مورد اینکه انتخابات ریاست جمهوری براساس ماده 61 قانونی اساسی برگزار خواهد شد، پایان داد اما سوالات جدی را نیز خلق کرد.

یکی از سوالات اساسی این است که آیا کمیسیون انتخابات قادر خواهد بود تا در ظرف کمتر از سه ماه دیگر انتخابات را برگزار کند؟ آنهم به توجه به مشکلاتی که قبلا این کمیسیون را ناگزیر کرد که برگزاری انتخابات را تا ماه آگوست / اوت به تاخیر بیاندازد.

سوال دوم و جدی تر هم این است که بر فرض برگزاری انتخابات آیا این انتخابات آنگونه که قانون اساسی افغانستان قید کرده است " آزاد، عادلانه وشفاف" خواهد بود؟

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.