هفدهمین بانک خصوصی افغانستان مجوز گرفت

پول افغانی
Image caption مسئولان بانک غضنفر می گویند آنان بر اساس بانکداری اسلامی فعالیت می کنند

هفدهمین بانک خصوصی در افغانستان مجوز فعالیت گرفت، در همین حال برخی از نهادهای فعال در عرصه اقتصادی می گویند بالا بودن نرح بهره مانع رشد سرمایه گذاری در این کشور شده است.

عبدالقدیر فطرت، رئیس بانک مرکزی افغانستان می گوید در ظرف پنج سال گذشته بیش از دو میلیارد دلار در بخش بانکداری در افغانستان سرمایه گذاری شده است.

به گفته او این امر به توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال کمک کرده است.

آقای فطرت اعطای وامهای کوچک و بزرگ به هزاران سرمایه به تاجزان و سرمایه گزاران را از فواید ایجاد بانک های خصوصی در افغانستان می داند.

او گفت: "از ۱۰ هزار تا شش میلیون دلار اعتبار به سرمایه گذاران و تاجران داده شده است. این اعتبارات به کارخانه ها، رستوانها، هتلها، مکتب (مدرسه)های خصوصی، درمانگاهها، شرکت های هواپیمایی و دانشگاهها داده شده است."

اما اداره توسعه صادرات افغانستان، که در بخش ایجاد تسهیلات تجاری در افغانستان فعالیت می کند، نرخ بهره یا سود بانک های خصوصی در افغانستان را چند برابر بالاتر از بانک های خصوصی در سایر کشور های جهان می داند.

سید سلیمان فاطمی، رئیس اداره توسعه صادرات افغانستان این مساله را مانعی اساسی در برابر رشد سرمایه گذاری در افغانستان می خواند.

او گفت: "در حال حاضر در بازار نرخ بهره از ۱۵ تا ۲۴ درصد است. تاجری که بخواهد پولی ابتدایی بگیرد و او پشتوانه مالی دیگری نداشته باشد، این نرح بهره به هیچ صورت برای او به صرفه نیست."

بانکداری اسلامی

اما محمد اسماعیل غضنفر، رئیس غضنفر بانک، که با سرمایه یازده میلیون دلار کار خود را آغاز کرده می گوید با استفاده از سیستم "بانکداری اسلامی" کار خواهد کرد.

به گفته او در این سیستم گرفتن بهره در برابر اعتبار وجود ندارد. او گفت: "پول مردم را می توانیم به صورت مضاربه بگیریم و به مضاربه (به دیگران) بدهیم. یعنی سودی در میان نیست. در این صورت هر کسی که (پولی به مضاربه می گیرد و) تجارت خاصی دارد، ما در تجارت او شریک می شویم."

مقام های بانک مرکزی افغانستان می گویند بانکداری در افغانستان ظرف چند سال گذشته رشد چشمگیری کرده و به گفته آنها در حال حاضر بیش از چهار میلیون نفر در بانک های خصوصی حساب بانکی دارند.

اما شماری از مردم می گویند آنها تنها برای به دست آوردن جوایز گوناگونی که از سوی این بانک ها اعطا می شود علاقمند به باز کردن حساب بانکی شده اند.

یکی از کسانی که در یک بانک خصوصی حساب باز کرده است، گفت: "من شخصاً در یک بانک حساب باز کرده ام برای جایزه هایش. می گویند خانه می دهند و میلیونر می سازند."

اما یکی دیگر از مشترکان بانکهای خصوصی گفت: "بانکهای خصوصی که تعداد شان در کشور بسیار زیاد شده است ، ضمانت نقدی در بانک مرکزی ندارند، اگر فردا این این بانک ها سرمایه پولهای مردم را، با خود ببرند، چه کسی در برابر مردم پاسخگو خواهد بود؟"

باوجود این انتقادها مقامهای دولتی می گویند بانکهای خصوصی به تجارت و معاملات پولی در بخش خصوصی کمک زیادی کرده است. به گفته آنان، حالا بسیاری از مردم برای انجام معاملات تجاری خود دیگر نیازی به انتقال پول فزیکی از یک منطقه به منطقه دیگر افغانستان ندارند.

مطالب مرتبط