به روز شده:  08:17 گرينويچ - 01 مارس 2009 - 11 اسفند 1387

آمریکا با فرمان کرزی مخالفت کرد

آقای کرزی یک روز پیش از اعلام نظر آمریکا تاریخ انتخابات را اعلام کرد

با وجود دستور حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان مبنی بر اینکه انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور تا پیش از پایان ماه آوریل برگزار شود، ایالات متحده آمریکا مجددا ماه اوت را به عنوان زمان مناسب برای برگزاری انتخابات اعلام کرد.

رابرت وود، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت آمریکا "از مبنای اصولی که توسط پرزیدنت کرزای [برای برگزاری انتخابات در ماه آوریل] مورد استناد قرار گرفته حمایت می کند"، اما افزود کشورش "تکرار می کند" که همانطور که کمیسیون مستقل انتخابات (IEC) پیشنهاد کرده برگزاری انتخابات در ماه اوت "بهترین گزینه برای حصول اطمینان از آن است که هر شهروند افغان بتواند ترجیح سیاسی خود را در محیطی امن بیان کند."

آقای کرزی در روز شنبه خواستار آن شده بود تا انتخابات تا پیش از پایان دوره ریاست جمهوری او در ماه مه برگزار شود، اما کمیته مستقل انتخابات تاریخ 20 اوت را پیشنهاد کرده بود.

گزارش و گفتگوی رادیویی - برنامه های بی بی سی برای افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بر اساس قانون رئیس جمهور افغانستان اختیار تعیین یکجانبه تاریخ انتخابات را ندارد، با این حال دوره پنج ساله او در قدرت در روز 21 ماه مه به پایان می رسد و به تعویق انداختن انتخابات به زمان پس از این تاریخ بالقوه می تواند باعث ایجاد بحران شود.

بر اساس ماده 61 قانون اساسی افغانستان انتخابات باید 30 تا 60 روز پیش از پایان دوره ریاست جمهوری فعلی انجام شود.

اما به گزارش خبرگزاری رویترزی کمیسیون مستقل انتخابات به تناقضی بین قانون اساسی و قانون انتخابات اشاره کرده است که بر اساس آن رئیس جمهور می تواند تا ماه اکتبر (پنج سال پس از پیروزی در انتخابات قبل) یا دسامبر (پنج سال پس از ادای سوگند به عنوان رئیس جمهور) در سمت خود باقی بماند.

ناظران بین المللی گفته اند به دلیلی نگرانی از شرایط امنیتی، شرایط بد آب و هوایی و مشکلات لجستیک برگزاری انتخابات در ماه آوریل دشوار خواهد بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.