گسترش فرهنگ کتابخوانی در هرات

Image caption مسئولان می گویند افزایش مدارس خصوصی یکی از دلایل گسترش کتابخوانی در هرات است

مسئولان فرهنگی هرات در غرب افغانستان می گویند فرهنگ کتابخوانی و مطالعه در این ولایت به میزان قابل توجهی بسبت به گذشته گسترش یافته است.

به گفته آنان حالا شمار زیادی از دانش آموزان مکاتب/مدارس و مردم برای تحقیق و مطالعه به کتابخانه عمومی شهر هرات مراجعه می کنند.

مسئولان کتابخانه عمومی هرات می گویند این کتابخانه با داشتن ۴۰ هزار جلد کتاب، شش روز در هفته میزبان دانشجویان و دانش آموزان و دیگر علاقمندان کتاب است.

غلام فاروق هاشمی، مسئول این کتابخانه می گوید در این اواخر با فعال شدن چندین مکتب خصوصی نسبت به گذشته ها شمار بیشتری از دانش آموزان مکاتب برای تحقیق و مطالعه به این کتابخانه مراجعه می کنند.

آقای هاشمی گفت: "از وقتی که لیسه ها (دبیرستانهای) خصوصی در ولایت هرات شروع به فعالیت کردند، فکر می کنم که ۲۰ درصد مراجعین ما بیشتر شده است، زیرا اینها (مکاتب خصوصی) به شاگردان وظیفه خانگی می دهند و این شاگردان مجبور اند که از پنج یا شش منبع استفاده کنند."

شماری از جوانانی که برای مطالعه به این کتابخانه مراجعه می کنند نیز می گویند که فرهنگ کتابخوانی در حال حاضر بویژه در میان دانشجویان و دانش آموزان رواج بیشتری یافته است.

عبدالخالق بهیاب، یکی از دانشجویان هراتی گفت: "حالا فرهنگ کتابخوانی رواج بیشتر یافته، زیرا این محیط در گذشته ها برای جوانان چندان آماده نبود اما حالا آماده و مساعد است."

کتابخانه عامه هرات اخیراً با تسهیلات اینترنتی و وسایل کامپیوتری هم مجهز شده است و مراحعین می توانند به صورت رایگان از آن استفاده کنند. ولی آیا کتابخانه ای با داشتن ۴۰ هزار جلد کتاب و چند کامپیوتر می تواند پاسخگوی نیازهای هزاران دانشجو و دهها هزار دانش آموز و دیگر علاقمندان کتاب باشد؟

در حال حاضر بیشتر کتابهای موجود در کتابخانه های دولتی و کتابفروشی های شهر، کتابهای چاپ ایران و پاکستان است. دولت افغانستان نیز تا اکنون برنامه اساسی و دقیقی در زمینه چاپ آثار نویسندگان افغان و انتشار آنها اجرا نکرده است.

بسیاری از دانشجویانی که کتابهای مورد نیاز خود را در کتابخانه عامه جستجو می کنند، می گویند قیمت کتابهای وارد شده در کتابفروشی ها بسیار گزاف است و آنان توان خرید آنها را ندارند.

شماری از فروشندگان کتاب در شهر هرات نیز می پذیرند که قیمت کتابهای موجود در این کتابفروشی ها بالاتر از آن است که مشتریان آنها بتوانند آن را بپردازند.

یکی از فروشندگان کتاب که نخواست نامش ذکر شود در شهر هرات گفت: "کسی که پول دارد اهل مطالعه نیست و کسی که اهل مطالعه است پول ندارد. اکثر کتابها (در کتابفروشیهای هرات) چاپ ایران و پاکستان است. ما کتابهای چاپ شده در داخل افغانستان نداریم که بتوانیم ارزانتر بفروشیم."

کارشناسان می گویند فرهنگ کتابخوانی تنها در صورتی می تواند با سرعتی بیشتر رواج یابد که دولت افغانستان به هدف ایجاد کتابخانه ها در شهر و ولسوالی ها و همچنین کمک به چاپ آثار نویسندگان افغان و چاپ و انتشار آنها برنامه های گسترده ای روی دست بگیرد.

مطالب مرتبط