تاریخ انتخابات افغانستان 'به زودی اعلام می شود'

انتخابات افغانستان - عکس از آرشیو
Image caption فرمان آقای کرزی در مورد تاریخ انتخابات، بحث های زیادی را برانگیخته است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان میگوید نظر خود را در مورد تعیین تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، تا دو روز دیگر اعلام می کند.

این کمیسیون تا کنون نسبت به به فرمان حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان در مورد تاریخ انتخابات واکنش رسمی نداشته است.

آقای کرزی دو روز پیش با صدور فرمانی کمیسیون انتخابات را موظف کرد تا انتخابات را براساس قانون اساسی افغانستان، یعنی در بهار سال آینده خورشیدی برگزار کند.

کمیسیون انتخابات پیش از این، تاریخ انتخابات را بیستم ماه آگست/اوت تعیین کرده بود که این مسئله در تضاد با قانون اساسی افغانستان قرار داشت، اما مقامات کمیسیون می گویند، به دلیل مشکلات امنیتی، راه های دشوارگذار در مناطق سردسیر و دلایل لوجستکی، قادر نیستند انتخابات را در زمانی که قانون اساسی پیش بینی کرده، برگزار کنند.

داوود علی نجفی، رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات می گوید، این کمیسیون در حال بررسی جزییات فرمان رییس جمهور کرزی در مورد تاریخ انتخابات است.

آقای نجفی گفت تا زمانی که این بررسی ها تمام نشود، آنان نمی توانند نظر رسمی خود را در مورد زمان برگزاری انتخابات اعلام کنند.

باآنکه هنوز روشن نیست موضعگیری این کمیسیون چه خواهد بود، اما برگزاری انتخابات قبل از ماه جوزا، ناقض قانون انتخابات است.

بر اساس ماده ۳۳ قانون انتخابات، کمیسیون مستقل انتخابات تاریخ برگزاری انتخابات را باید حد اقل ۱۴۰ روز قبل از تاریخ تعیین شده، اعلام کند.

به این اساس با برگزاری انتخابات در بهار سال آینده، این ماده از قانون انتخابات نقض خواهد شد.

مطالب مرتبط