بانک مرکزی ۵۰ میلیارد افغانی پول جدید چاپ می کند

پول افغانی
Image caption پول جدید افغانی در سال ۱۳۸۲ خورشیدی چاپ و منتشر شد

بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده است که به زودی ۵۰ میلیارد افغانی پول جدید چاپ و وارد بازار می کند.

مقامهای این بانک دلیل چاپ بانکنوت/اسکناس های جدید را فرسوده شدن بانکنوت های موجود در بازار اعلام کرده اند.

مسئولان بانک مرکزی همچنین اعلام کرده اند که پولهای کهنه و فرسوده موجود در بازار را جمع می کنند.

در افغانستان از کارت اعتباری، چک و دیگر اوراق بهادار کمتر استفاد می شود و بیشتر پول نقد در بازار در گردش است. به همین دلیل بانکنوت های افغانی در مدت کوتاهی فرسوده می شوند.

از سوی دیگر شماری از کارشناسان می گویند کیفیت پایین بانکنوتهای افغانی هم باعث شده که عمر آنها کوتاه شود و زودتر از بین برود.

مسعود، استاد دانشگاه کابل می گوید دولت نتوانسته است کیفیت بانکنوتهای افغانی را در چاپ آن بالا ببرد. او عدم توجه مردم در نگهداری درست این پولها را هم در فرسوده شدن زودهنگام آنها موثر می داند.

با این همه تا حال مشخص نشده است که کیفیت، شکل و طرح پولهای جدید تغییر خواهد کرد یا خیر، اما به احتمال بیشتر در چاپ بانکنوت های جدید تغییری وارد نخواهد شد.

پول جدید افغانی در سال ۱۳۸۲ خورشیدی چاپ و منتشر شد و دلیل آن بی ارزش شدن پول پیشین و همچنین موجودیت پولهای جعلی در بازار بود.

Image caption کارشناسان می گویند پول افغانی به دلیل استفاده در معاملات روزمره و کیفیت پایین آن زود فرسوده می شود

پول جدید با طرح و ازرش متفاوت وارد بازار شد و مقامهای دولت افغانستان این اقدام را در آن زمان دستاوردی بزرگ در زمینه اقتصادی عنوان کردند.

پول جدید که ارزش یک واحد آن برابر با ارزش هزار واحد پول گذشته اعلام شد، با استقبال گسترده مردم مواجه شد، اما افزایش قیمت ها، بی کاری و فقر روز افزون تاثیر مثبت بانکنوت های جدید برزندگی مردم را کمرنگ کرد.

افغانها می گویند پول جدید در واقع تنها سه صفر پول گذشته را کم کرد، اما ارزش آن در برابر ارز خارجی و اجناس بازار تفاوت چندانی نکرد.

در حال حاضر یک دلار آمریکایی بیشتر از ۵۲ افغانی و هر هزار روپیه پاکستانی معادل ۶۵۴ افغانی است.

پول افغانی علیرغم تلاشهای دولت افغانستان، تا حال نتوانسته است به جایگاه ثابتی در بازار معاملات پولی این کشور برسد.

در معاملات بزرگ و حتی در برخی مناطق، به ویژه در جنوب و شرق افغانستان در خرید و فروش معمولی، هنوز هم دلار آمریکایی و روپیه پاکستانی به صورت گسترده ای مورد استفاده است.

به نظر برخی از کارشناسان، جنگ و بی ثباتی سیاسی در این کشور، اقتصاد و اعتبار پول ملی این کشور را هم متاثر کرده و به همین دلیل استفاده از پولهای خارجی در بازارها هنوز هم معمول است.

از سوی دیگر ازرش پول افغانی هم در بازار از ثبات چندانی برخوردار نیست. شماری از کارشناسان بانک مرکزی افغانستان را مورد انتقاد قرار می دهند که برای ثابت نگهداشتن ارزش پول ملی سیاست پولی دقیق و ثابتی ندارد.

در حال حاضر بانک ملی برای ثبات ارزش پول افغانی هفته ای بیش از ۴۰ میلیون دلار را در برابر افغانی وارد بازار می کند چیزی که به نظر بسیاری ها راه حلی موقتی است.

مطالب مرتبط