شورای متحد ملی: فرمان کرزی غیرعملی است

محی الدین مهدی
Image caption آقای مهدی گفت: "آقای کرزی می خواهد فرصت مبارزات انتخاباتی را از رقبای خود بگیرد تا به راحتی بتواند در قدرت باقی بماند"

یک گروه سیاسی موسوم به شورای متحد ملی در افغانستان صدور فرمان تازه رئیس جمهوری این کشور مبنی بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال آینده را نقض آشکار قانون دانسته است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در این فرمان، که روز شنبه، ۱۰ حوت/اسفند آن را صادر کرد، کمیسیون انتخابات را موظف کرد تا انتخابات را در زمانی که در قانون اساسی این کشور پیش بینی شده یعنی بهار سال آینده خورشیدی برگزار کند.

محی الدین مهدی، سخنگوی شورای متحد ملی، آقای کرزی را متهم کرد که برای ابقای خود در قدرت و محدود کردن فرصت برنده شدن رقبایش در انتخابات، چنین فرمانی داده است.

آقای مهدی گفت: "شورای متحد ملی افغانستان به این باور است که تغییر رای رئیس جمهور ناشی از نگرانی اش از دوری از قدرت در فاصله زمانی اول جوزا (خرداد) تا برگزاری انتخابات است. زیرا در آن صورت به دلیل عدم اعمال نفوذ در روند انتخابات احتمال پیروزی او کاهش می یابد."

او افزود: "رئیس جمهور می توانست این فرمان را پیشتر صادر کند، اما اکنون می خواهد با وانمود کردن پاسداری از قانون اساسی در واقع فرصت مبارزات انتخاباتی را از رقبا و مخالفان خود بگیرد تا به راحتی بتواند در قدرت باقی بماند."

اما مقامهای دولت افغانستان می گویند این تصمیم پس از مشورت با رهبران جهادی، رهبران احزاب و نهادهای مدنی این کشور و برای رعایت قانون اساسی از سوی آقای کرزی اتخاذ شده است.

پیش از این کمیسیون انتخابات تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به دلیل مشکلات مالی، وضعیت جوی و امنیتی ۲۹ اسد/مرداد سال آینده خورشیدی اعلام کرده بود.

سخنگوی شورای متحد ملی می گوید بر اساس قانون انتخابات، تاریخ انتخابات باید دست کم ۱۴۰ روز پیش از برگزاری آن اعلام شود.

به گفته او، با توجه به وقت کمی که براساس این فرمان به زمان برگزاری انتخابات باقی مانده، برگزاری انتخابات در بهار سال آینده غیرعملی است .

آقای مهدی گفت: "قانون( انتخابات) می گوید که ۱۴۰ زور قبل باید تاریخ انتخابات تعیین شود، از این ۱۴۰ روز ۸۳ روزش سپری شده است، یعنی (صدور این فرمان) در تناقض آشکار با قانون قرار دارد و چنین انتخاباتی عملی نیست."

به گفته آقای مهدی، افزون بر دهها مشکل دیگر، هنوز فهرست نامزد های انتخابات ریاست جمهوری هم مشخص نشده است .

آقای مهدی موقف مشخص شورای متحد ملی را در خصوص برگزاری انتخابات در بهار سال آینده اعلام نکرد، اما گفت که در صورت پافشاری آقای کرزی برای برگزاری انتخابات در بهار، این گروه با تفاهم با احزاب سیاسی دیگر در مجموعه ای موسوم به "خانه تفاهم ملی" تصمیم مشخصی را در این خصوص اعلام خواهد کرد.

این دومین گروه سیاسی است که با فرمان آقای کرزی مخالفت می کند. پیش از این جبهه ملی افغانستان نیز که از منتقدان دولت به حساب می آید، با فرمان کرزی مخالفت کرد و رهبران این جبهه برگزاری انتخابات را در بهار سال آینده غیر عملی خواندند.

کاخ سفید نیز دو روز پیش در واکنش به فرمان آقای کرزی اعلام کرد که بیستم آگوست/ اوت که از سوی کمیسیون انتخابات روز برگزاری انتخابات اعلام شده بود، زمان مناسبی است.

قرار است کمیسیون انتخابات به زودی تاریخ دقیق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را اعلام کند. باید منتظر ماند و دید آیا اعلام تاریخ مشخص برگزاری انتخابات از سوی این کمیسیون می تواند به اختلافات در این مورد پایان دهد یانه؟

مطالب مرتبط