تاریخ انتخابات افغانستان اعلام شد

عزیزالله لودین، رییس کمیسیون انتخابات افغانستان
Image caption آقای لودین گفت کمیسیون انتخابات بر تصمیم قبلی خود در مورد تاریخ انتخابات پابند است

کمیسیون انتخابات افغانستان، با رد فرمان حامد کرزی، رییس جمهور این کشور در مورد برگزاری انتخابات در بهار سال آینده، تاریخ برگزاری انتخابات را 29 اسد (بیست آگوست/اوت) اعلام کرده است.

رییس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که برگزاری انتخابات پیشتر از این تاریخ، ناممکن است.

براساس قانون اساسی افغانستان، انتخابات باید در بهار سال آینده صورت گیرد، اما این تاریخ به دلیل نگرانی های امنیتی و نبود بودجه کافی برای برگزاری انتخابات، تا ماه آگوست به تعویق افتاده بود.

دو روز پیش، حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان با صدور فرمانی، به کمیسیون انتخابات وظیفه داد تا انتخابات را براساس قانون اساسی، در بهار سال آینده برگزار کند.

این تصمیم با مخالفت های زیادی از جمله آمریکا، بریتانیا، سازمان ملل متحد و برخی احزاب سیاسی در داخل افغانستان روبرو شد.

براساس قانون اساسی افغانستان، اول جوزا/خرداد (21 ماه مه) دور ریاست جمهوری حامد کرزی به پایان می رسد و اگر انتخابات با فاصله زمانی بیشتری برگزار شود، مشکلات زیادی را برای افغانستان به بار خواهد آورد.

فرمان کرزی عملی نبود

هنوز معلوم نیست از زمان پایان کار آقای کرزی به عنوان رییس جمهور، تا برگزاری انتخابات، چه کسی افغانستان را رهبری خواهد کرد.

براساس ماده 61 قانون اساسی افغانستان، انتخابات باید سی تا شصت روز پیشتر از اول ماه جوزا برگزار شود.

عزیز الله لودین، رییس کمیسیون انتخابات افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: "ما فرمان (حامد کرزی) را با دقت مطالعه کردیم و دیدیم که تطبیق عملی آن در همین تاریخ ( بهار آینده) امکان ندارد."

آقای لودین افزود: "به این دلیل که مشکلاتی که قبلا داشتیم، از جمله مشکلات اقلیمی، امنیتی، بودجه ای ولجستیکی، هنوز حل نشده است."

کمیسیون انتخابات تاکید دارد که " شفافیت و همگانی بودن" از شرایط اصلی مشروعیت انتخابات است و اگر انتخابات قبل از بیستم آگوست برگزار شود بیم آن می رود که مشروعیت مورد سوال قرار گیرد.

استقبال سازمان ملل

سازمان ملل متحد دقایقی پس از اعلام این خبر، با انتشار اعلامیه ای از تاخیر در برگزاری انتخابات افغانستان استقبال کرد و گفت که این مسئله زمینه را فراهم می کند تا انتخابات به شکل شفاف و سراسری برگزار شود.

رییس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت آنان در مشورت با نیروهای امنیتی افغان و بین المللی تصمیم گرفته اند تا انتخابات در تاریخ بیستم آگوست برگزار شود.

قرار است تا آن زمان تعداد بیشتر سربازان خارجی برای کمک به تامین امنیت انتخابات افغانستان در این کشور مستقر شوند.

امنیت، از چالش های اساسی است که افغانستان با آن روبروست. هنوز حملات انتحاری و بمبگذاری های کنار جاده ای به شکل گسترده ای در افغانستان صورت می گیرد.

مطالب مرتبط