محرومیت میلیونها کودک افغان از دسترسی به آموزش

یک دانش آموز افغان
Image caption نزدیک به پنج و نیم میلیون کودک افغان از دسترسی به آموزش و پرورش محروم هستند

نزدیک به پنج و نیم میلیون کودک افغان بنا بر دلایل مختلف از رفتن به مکتب محروم مانده اند.

در آغاز سال تحصیلی جدید تعلیمی در افغانستان، که چند روز پیش از زمان معمول در سال های گذشته شروع شده، فاروق وردک، وزیر معارف (آموزش و پرورش) این کشور، گفته است مشکلات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی، از جمله موانع اصلی بر سر راه بهبود وضعیت معارف در این کشور است.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، که با نواختن زنگ مکتب امانی در شهر کابل، سال جدید تعلیمی را رسما آغاز کرد، حملات مخالفان دولت به مکاتب را از چالش های اساسی بر سر راه پیشرفت معارف خواند.

آقای کرزی از گروه طالبان خواست از حمله به مکاتب خودداری کنند و اجازه دهند کودکان افغان به مکتب بروند.

فاروق وردک، وزیر معارف افغانستان در مراسم آغاز سال جدید تعلیمی درکابل گفت: "با وجود موفقیت های چشمگیر ما در هفت سال گذشته، هنوز هم پنج میلیون و سیصد هزار کودک واجد شرایط رفتن به مکتب که هفت الی هجده سال سن دارند، متاسفانه بنا بر مشکلات جدی اقتصادی و اجتماعی دسترسی به مکتب ندارند و هنوز هم یازده میلیون از هموطنان ما از نعمت سواد بی بهره مانده اند."

وعده ای که عملی نشد

براساس آماری که از سوی وزارت معارف افغانستان انتشار یافته، در حال حاضر ۶۵۰ مکتب در ولایات جنوبی، جنوب شرقی و مرکزی افغانستان بروی دانش آموزان بسته که در نتیجه، چهارصد هزار دانش آموز ساکن ای مناطق از دسترسی به امکانات آموزشی محروم مانده اند.

Image caption مقامات افغان بارها وعده داده اند به بهبود کیفیت آموزش و پرورش توجه کنند

فاروق وردک، وزیر معارف افغانستان در آغاز تصدی این سمت وعده داده بود که این مکاتب را تا آغاز سال جدید تعلیمی، بازگشایی کند.

اما به نظر می رسد این تعهد تا کنون عملی نشده است و تهدید علیه دانش آموزان و معلمان کماکان ادامه دارد.

هنوز مکاتب در افغانستان به آتش کشیده می شود و دانش آموزان و معلمان از سوی افراد و گروه های مسلح، تهدید می شوند.

بهبود کیفیت؟

در کنار این، براساس آمار رسمی، هم اکنون پنجاه درصد مکاتب در افغانستان ساختمان ندارند، شمار زیادی از دانش آموزان در ساختمان های نیمه ویران و یا در زیر خیمه ها درس می خوانند و ۷۷ درصد از معلمان افغان از امکانات لازم برای تدریس برخوردار نیستند.

با این حال، مقامات دولت می گویند ظرف سالهای اخیر، دستاوردهایی در عرصه آموزش و پرورش داشته اند.

از جمله اینکه زمینه رفتن بیش از هفت میلیون دانش آموز به مکتب فراهم شده و نصاب تعلیمی جدید برای آنان چاپ شده است.

حکومت افغانستان، بهبود وضعیت معارف را در اولویت های کاری خود قرار داده است.

وزارت معارف، سال جدید تعلیمی را با شعار "بهبود کیفیت معارف" آغاز کرده است، شعاری که سال گذشته نیز سر لوحه فعالیت این وزارت قرار گرفت اما به باور بسیاری، اقدامات عملی چندانی در زمینه پیاده کردن این شعار و بهبود کیفیت معارف صورت نگرفت.

مطالب مرتبط