حمله به پایگاه نیروهای آمریکایی در افغانستان

پایگاه هوایی بگرام
Image caption بگرام پایگاه نیروهای آمریکایی و محل نگهداری صدها زندانی است

پایگاه هوایی بگرام، در شمال کابل، پایگاه اصلی نیروهای آمریکایی در افغانستان هدف حمله موشکی قرار گرفته است.

روز جمعه، 6 مارس (16 حوت/اسفند) منابع نظامی آمریکایی در افغانستان با انتشار خبرنامه ای گزارش کردند که این حمله حدود ساعت هشت شب گذشت صورت گرفت و دست کم چهار راکت به سوی فرودگاه بگرام شلیک شد.

به گفته نظامیان آمریکایی سه راکت در خارج از پایگاه هوایی بگرام فرود آمد و راکت چهارم به مرکز بازداشتگاه بگرام برخورد کرد.

براساس این خبرنامه، شلیک این راکت ها در داخل فرودگاه تلفاتی در پی نداشته است، اما نظامیان آمریکایی گفته اند که در مورد احتمال آسیب رسیدن به غیرنظامیان ساکن محله های نزدیک فرودگاه هنوز اطلاعی در دست نیست.

مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان در همین پایگاه واقع است و صدها متهم به عضویت در شبکه القاعده و گروه طالبان نیز در بازداشتگاه این پایگاه زندانی هستند.

نیروهای آمریکایی در خبرنامه خود پرتاب این راکتها به فرودگاه بگرام را "شلیک غیرمستقیم" خوانده، اما نگفته اند که این راکت ها از کجا و توسط چه کسانی شلیک شده است.

بر اساس این خبرنامه، نیروهای آمریکایی تحقیقات در این مورد را آغاز کرده اند.

خبر پرتاب راکت به پایگاه بگرام در حالی گزارش می شود یک روز پیش از این حمله نیز یک بمبگذار انتحاری این پایگاه را هدف حمله قرار داده بود.

یک سخنگوی نیروهای آمریکایی گفت که در حمله انتحاری سه شهروند غیرنظامی آمریکایی زخمی شدند، و وزارت داخله اعلام داشته که نیروهای امنیتی افغان یک بمبگذار انتحاری را پیش از آنکه وارد یایگاه شوند از پای در آوردند.

براساس اعلامیه وزارت داخله در این حمله به هیچ کسی آسیب نرسید.

از سوی دیگر نیروهای آمریکایی در یک خبرنامه دیگر خود از کشتن یک شورشی و بازداشت چهار تن دیگر در ولایت های قندهار، در جنوب افغانستان و خوست در جنوب شرق این کشور خبر داده اند.

بر اساس این خبرنامه، در اثر عملیات نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در قندهار علیه شورشیان مظنون به دست داشتن در بمبگذاریهای کنار جاده ای، یک شورشی کشته و دو تن دیگر بازداشت شدند.

نظامیان آمریکایی می گویند دو فرد دیگر در ولایت خوست هم به ظن دست داشتن در بمبگذاریهای کنار جاده ای بازداشت شده اند.

بر اساس این خبرنامه، این دو فرد وابسته به شبکه جلال الدین حقانی، یکی از فرماندهان عمده شورشیان اند.

مطالب مرتبط