کمبود نیروی پلیس در جنوب افغانستان

پلیس افغانستان
Image caption مقامات محلی می گویند وضعیت امنیتی ایجاب می کند که شمار افراد پلیس باید تا حد مناسبی افزایش یابد

شماری از ولسوالان/فرماندارانی که از سراسر افغانستان در نشستی در کابل گرد هم آمده اند کمبود افراد پلیس را از مشکلات اصلی در مناطق خود می دانند.

ولسوالان می گویند وضعیت امنیتی در این مناطق به گونه ای است که ایجاب می کند شمار افراد پلیس باید به مراتب بیشتر از این باشد.

افزون بر کمبود افراد پلیس، فقر، بیکاری و خشکسالی از دیگر مشکلاتی است که به گفته مقام های محلی افغان، مردم را با مشکلات جدی روبرو کرده است.

به گفته مقام های افغان حقوق ماهانه پلیس در حدی نیست که آنها حاضر شوند در مناطق پرخطر جنوب به کار خود ادامه دهند.

محمد برات، ولسوال شهرک اتغر ولایت زابل در جنوب افغانستان، می گوید برای جلو گیری از این مشکل باید به وضع زندگی ماموران پلیس در مناطق پرخطر توجه شود.

آقای برات گفت: "حقوق یک پلیس 5 هزار افغانی معادل(100) دلار است، پلیس اگر خواسته باشد این پول را از طریق کار عادی هم می تواند به دست آورد لازم نیست خودش را به خطر اندازد، ما می خواهیم هم حقوق پلیس افزایش یابد و هم تعداد آنها بیشتر شود".

قاسم گل جهاد یار، ولسوال شهرک صبری ولایت شرقی خوست می گوید نیروی کافی پلیس در ولسوالی او وجود ندارد. آقای جهادیار به علاوه این که خواستار افزایش شمار افراد پلیس در این منطقه است بر "آموزش درست" آنها نیز تاکید می کند.

آقای جهادیار گفت: "من ترجیح می دهم که اول باید پلیس ما آموزش ببینند، با سواد شود، در قدم بعدی تعداد پلیس بیشتر شود".

وزارت داخله/ کشور، مشکلات مطرح شده از سوی مقام های محلی را رد نمی کند. اما می گوید که افزایش نیروی پلیس دست کم در کوتاه مدت نیازمند امکانات بیشتری است که در حال حاضر در توان این وزارت نیست.

ازمری بشری سخنگوی این وزارت می گوید وزارت داخله در حال حاضر نمی تواند به این مشکل رسیدگی کند. او گفت: " بیشتر از این مامور پلیس نداریم که بتوانیم به ولسوالی ها بفرستیم."

اما آقای بشری می گوید وزارت داخله تلاش هایی را برای تقویت توان پلیس روی دست دارد.

اخیراً محمد حنیف اتمر، وزیر داخله افغانستان در سفری به آمریکا با مقام های این کشور دیدار و در باره تقویت پلیس گفتگو کرد.

آقای اتمر از مقام های آمریکا خواست تا در افزایش توانایی های پلیس افغانستان با دولت این کشورهمکاری کنند.

این در حالی است که متحدان غربی دولت افغانستان بارها پلیس این کشور را به آلودگی به فساد متهم کرده اند. در حال حاضر شمار افراد پلیس افغانستان به ۸۲ هزار نفر می رسد.

مطالب مرتبط