08:23 گرينويچ - شنبه 07 مارس 2009 - 17 اسفند 1387

کرزی: انتخابات در ماه اوت برگزار می شود

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان می گوید انتخابات ریاست جمهوری این کشور براساس "وفاق ملی" در روز ۲۰ ماه اوت/آگست برگزار خواهد شد.

پیش از این آقای کرزی در فرمانی کمیسیون انتخابات را موظف کرده بود که این انتخابات را بر اساس قانون اساسی این کشور در بهار آینده برگزار کند، اما این فرمان با مخالفتهایی مواجه شد.

آقای کرزی در یک نشست خبری در کابل گفت که برای برگزاری انتخابات شفاف و مشروع رایزنیهای گسترده ای را با رهبران جهادی، حقوق دانان و رهبران ملی انجام داده است.

آقای کرزی گفت که بر اساس این رایزنیها، "وفاق ملی و مصالح کشور" از برگزاری انتخابات در ۲۹ اسد/مرداد حمایت می کند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین در این نشست خبر تاکید کرد که "وفاق ملی" در مورد برگزاری انتخابات در ماه آگست باید مورد حمایت قرار گیرد و محکمتر شود.

حامد کرزی

آقای کرزی می گوید انتخابات ریاست جمهوری این کشور براساس "وفاق ملی" در ۲۰ آگست برگزار خواهد شد

اما آقای کرزی افزود که اگر مخالفان سیاسی و منتقدان او باز هم برگزاری انتخابات را بر اساس "وفاق ملی" نپذیرند، باید احکام قانون اساسی را بپذیرند که می گوید این انتخابات در بهار آینده برگزار شود.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که با برگزاری انتخابات هم بر اساس قانون اساسی و هم بر اساس "وفاق ملی" مخالفتی ندارد و از آن حمایت می کند.

اما او افزود که برگزاری انتخابات در بهار آینده به دلیل مشکلات مالی، فنی و امنیتی که کمیسیون انتخابات آن را عنوان کرده، دشوار است.

خلا قدرت؟

آقای کرزی در برابر این پرسش که آیا پس از اول جوزا/خرداد، که بر اساس قانون اساسی دوره کاری او در مقام ریاست جمهوری به پایان می رسد، از قدرت کنار می رود یا خیر، گفت که در این مورد "ثبات کشور و مشروعیت نظام" را در نظر می گیرد.

پیش از این برخی از مخالفان سیاسی او و همچنین مجلس سنا گفته بودند که اگر انتخابات در ۲۹ اگست برگزار شود، پس از اول جوزا بر اساس قانون اساسی "خلا قدرت" به میان می آید و برای این مشکل باید راه حلی جستجو شود.

آقای کرزی این موضوع را که اگر او نامزد انتخابات شود، باید از قدرت کنار برود، و اگر در قدرت می ماند، باید نامزد نشود، "بازی سیاسی" خواند.

او تاکید کرد که چه به عنوان نامزد انخابات شرکت کند و چه شرکت نکند، قانون اجرا می کند و مشروعیت ادامه کار خود را بر اساس قانون مطالعه می کند.

آقای کرزی همچنین تاکید کرد در صورتی که ادامه کار او مشروعیت نداشته باشد "بیشتر از یک روز" هم در قدرت باقی نمی ماند.

آقای کرزی همچنین گفت که بر اساس ماده ۶۱ قانون اساسی افغانستان ۳۰ تا ۶۰ روز پیش از پایان کار رئیس جمهوری انتخابات برای انتخاب رئیس جمهوری بعدی برگزار شود.

به گفته رئیس جمهوری افغانستان او تا آن زمان در مقام خود همچنان باقی خواهد ماند.

آقای کرزی در این نشست همچنین به گونه تلویحی تایید کرد که به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کند.

او گفت که ظرف هفت سال گذشته در مقام ریاست جمهوری کارهایی را انجام داده، اما برخی از برنامه های او هنوز به پایان نرسیده و به همین دلیل مایل است که این برنامه های خود را تکمیل کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.