نمایشگاه صنایع دستی زنان در هرات

نمایشگاه صنایع دستی زنان
Image caption این نمایشگاه به مناسبت هشتم مارچ، روز جهانی زن، برگزار شده است

شماری از زنان هرات در آستانه هشتم مارچ/ مارس، روز جهانی زن، در دو نمایشگاه جداگانه، صنایع دستی شان را به نمایش گذاشتند.

در این دو نمایشگاه، لباسهای سنتی، فرش، محصولات غذایی و همچنین آثار نقاشی و خطاطی زنان به نمایش گذاشته شده است.

عاطفه منصوری مسئول برگزاری یکی از این نمایشگاه ها در هرات می گوید: "این نمایشگاه به هدف نمایش تولیدات دستی زنان هرات و بازاریابی برای آنها ایجاد شده است".

خانم منصوری افزود ،پیش ازاین شماری از زنان در هرات، با ایجاد اتحادیه هایی مشغول فعالیت های اقتصادی بوده و به تولید محصولاتی که کیفیت مناسبی نیز داشتند می پرداختند.

به گفته او این تولیدات هنوز برای مردم افغانستان معرفی نشده بود و در این نمایشگاه تلاش می شود تا مردم با این کالاها آشنا شوند.

زینب، که به منظور معرفی محصولات غذایی تولیدی خود و همکارانش در این نمایشگاه شرکت کرده است، می گوید: استقبال مردم به حدی بود که تمام محصولاتش در این نمایشگاه به فروش رفته است.

شماری از کالاهایی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده توسط زنان معلول تولید شده است.

فوزیه فخری یکی از بازدید کنندگان این نمایشگاه گفت: من به عنوان یک شهروند هراتی، تا حالا نمی دانستم که زنان در هرات تا این حد در تولید صنایع دستی فعال هستند.

Image caption در این نمایشگاه تولیدات شماری از زنان معلول و همچنین زنان زندانی نیز به نمایش گذاشته شده است

یک گوشه از نمایشگاه به آثار دستی زنان زندانی در زندان هرات اختصاص یافته که توسط ماموران زندان هرات به نمایش گذاشته شده است.

آثار تولید شده توسط این زندانیان زن که در نمایشگاه امروز به نمایش گذاشته شده بود، شامل قالی و انواع اشیای مهره دوزی شده بود.

این نخستین باری است که آثار ساخته شده توسط زنان زندانی در چنین نمایشگاهی در هرات به نمایش گذاشته شده است.

به باور کارشناسان، برگزاری چنین نمایشگاه هایی، از یک طرف توانمندی زنان در عرصه های تولیدی و اقتصادی را به نمایش می گذارد و از سوی دیگر بازاریابی برای این تولیدات، زنان را به فعالیت بیشتر در این زمینه تشویق خواهد کرد.

مطالب مرتبط