اوباما: افغانستان از عراق پیچیده تر است

باراک اوباما
Image caption آقای اوباما می گوید افغانستان وضعیت پهچیده ای دارد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است که وضعیت افغانستان از عراق پیچیده تر است و کشورش در حال پیروزی در آنجا نیست.

وی در مصاحبه ای با نیویورک تایمز گفت که تماس با طالبان می تواند یکی از گزینه ها باشد همانطور که این شیوه در عراق موثر بوده است.

با این حال وی گفت که "حس شدید استقلال در میان قبایل" می تواند یک چالش به حساب آید.

آقای اوباما که یک ماه از دوران ریاست جمهوری اش می گذرد قبلا دستور استقرار 17 هزار نیروی دیگر آمریکایی در افغانستان را داده است.

وی در پاسخ این سوال نیویورک تایمز که آیا آمریکا درحال پیروزی در افغانستان است گفت: "نه".

دولت اوباما هم اکنون سرگرم بازبینی استراتژی آمریکا در افغانستان است و شیوه هایی که در عراق موثر بوده است را بررسی کرده است.

آقای اوباما درحالی که با هواپیمای ریاست جمهوری سفر می کرد به خبرنگار نیویورک تایمز گفت: "ممکن است فرصت های قابل مقایسه ای در افغانستان و در منطقه پاکستان وجود داشته باشد."

وی در اشاره به سیاست آمریکا در عراق گفت: "اگر شما با ژنرال پتریوس صحبت کنید، فکر می کنم استدلال کند که بخشی از موفقیت در عراق به خاطر دراز کردن دست ها به سوی کسانی بوده است که ما بنیادگرایان اسلامی می دانیم، اما آنها مایل بودند به ما کمک کنند چون تاکتیک های القاعده در عراق کاملا آنها را رنجانده بود."

با این حال به گفته وی افغانستان می تواند وضعیتی متفاوت باشد.

او به نیویورک تایمز گفت: "وضعیت در افغانستان اگر پیچیده تر نباشد ساده تر نیست."

"اینجا منطقه ای با حاکمیتی سست تر است، و تاریخچه ای از حس شدید استقلال در میان قبایل. این قبایل متعدد هستند و گاهی اهداف مختلط است، و بنابراین شناسایی همه اینها چالش خیلی بزرگتری است."

آقای اوباما روز 17 فوریه دستور استقرار 17 هزار نیروی دیگر در افغانستان را صادر کرد.

هم اکنون 14 هزار نیروی آمریکایی تحت پرچم ناتو در افغانستان خدمت می کنند. همچنین 19 هزار سرباز آمریکایی تحت فرماندهی ارتش آمریکا مسئول مقابله با نیروهای شورشی طالبان و القاعده هستند.

آقای اوباما قبلا گفته است که افزایش نیروها "برای ایجاد ثبات در وضعیتی رو به وخامت در افغانستان ضروری است."

مطالب مرتبط