کرزی: ادامه کارم وابسته به نظر دادگاه عالی است

Image caption من یک روز هم بیشتر از روزی که رئیس جمهوری مشروع هستم، باید حکومت نکنم

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان می گوید دادگاه عالی یا لویه جرگه می تواند نظر دهد که او بعد از اول جوزا / خرداد می تواند به کارش ادامه دهد یانه.

آقای کرزی که در مراسم بزرگداشت روز جهانی زن، هشتم مارچ، سخن می گفت در واکنش به طرح موضوع خلا قدرت تاکید کرد که تصمیم گیری در این مورد کار دادگاه عالی کشور است.

آقای کرزی گفت: "مشروعیت ریاست جمهوری(بعد) از اول جوزا تا روز انتخابات (۲۹ اسد/مرداد) مسئله ای است که رئیس جمهور فیصله کرده نمی تواند."

او افزود: "اگر بگویم که من رئیس جمهور مشروع هستم همه شما می گویید که رئیس جمهوری علاقه به ادامه کارش در این سه ماه دارد، ولی اگر من بگویم که من (رئیس جمهوری مشروع) نیستم، قانون می گوید تو کجا می روی؟"

"لهذا، این جا یا استره محکمه (دادگاه عالی) فیصله کند که این رئیس جمهوری بر اساس قانون اساسی مشروع است و یا اگر آنها (دادگاه عالی) این کار را نمی توانند یا نمی کنند، در آن صورت مجبوریم مردم افغانستان را به برگزاری لویه جرگه دعوت کنیم و آنها بگویند که این رئیس جمهوری مشروع است و به کارش ادامه دهد."

آقای کرزی تاکید کرد که : "من یک روز هم بیشتر از روزی که رئیس جمهوری مشروع هستم، باید حکومت نکنم."

مطابق ماده 61 قانون اساسی افغانستان، دوره کاری رئیس جمهوری در اول ماه جوزا سال پنجم به پایان می رسد و انتخابات برای تعیین رئیس جمهوری بعدی باید 30 تا 60 روز قبل از آن باید برگزار شود.

اکنون مشخص شده است که انتخابات ریاست جمهوری در ماه اسد/ مرداد یعنی با سه ماه تاخیر برگزار خواهد شد.

پس از اعلام تاریخ مشخص برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، موضوع خلای قدرت یا مشروعیت ادامه کار رئیس جمهور کرزی پس اول جوزا در میان حلقات سیاسی و نامزدان ریاست جمهوری به موضوعی بحث برانگیز مبدل شده است.

پیش از این برخی از مخالفان سیاسی او و همچنین مجلس سنا گفته بودند که اگر انتخابات در ماه اسد برگزار شود، پس از اول جوزا بر اساس قانون اساسی خلا قدرت به میان می آید و برای این مشکل باید راه حلی جستجو شود. رئیس جمهور کرزی روز گذشته، ۱۷ حوت/اسفند در یک نشست خبری از برگزاری انتخابات در ماه آگوست بر اساس حفظ وفاق ملی و اعلام کمیسیون انتخابات حمایت کرد.

Image caption "از اول جوزا تا حلف رئیس جمهور جدید باید در چارچوب اجماع با در نظرداشت منافع علیای افغانستان به نتیجه برسیم"

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که با برگزاری انتخابات هم بر اساس قانون اساسی و هم بر اساس وفاق ملی مخالفتی ندارد و از آن حمایت می کند.

در حالی که آقای کرزی برای یافتن راه حلی برای دوران خلاء قدرت به دادگاه عالی یا لویه جرگه چشم دوخته است، اشرف غنی احمد زی، که از او به عنوان یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نام برده می شود، خواستار ایجاد نهادی برای نظارت بر روند انتخابات شده است.

آقای احمد زی، که در کابینه افغانستان به عنوان وزیر پیشین مالیه/دارایی هم کار کرده در میان گروهی از هوادارانش در کابل تاکید کرد برای برگزاری انتخابات شفاف تشکیل این نهاد ضروری است.

آقای احمدزی گفت: "ما همه صاحب این خاک هستیم، بنا براین از بحران جلوگیری کنیم. بحران مشروعیت را اجازه نمی دهیم. بنا بر این از اول جوزا تا حلف رئیس جمهور جدید باید در چارچوب اجماع با در نظرداشت منافع علیای افغانستان به نتیجه برسیم."

اشرف غنی افزود "انتخابات باید به صورت شفاف و موثر برگزار شود. به همین دلیل باید سازمانی برای بررسی از نهادهای مدنی تشکیل شود تا بتواند هم در مرکز و هم در ولایت انتخابات را بررسی کند."

او همچنین گفت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به هیچ عنوان به کارمندان دولت اجازه نخواهند داد تا از امکانات دولتی به نفع یکی از نامزدان ریاست جمهوری استفاده کنند.

آقای احمدزی گفت که اعتماد ملت نسبت به سیاستمداران کم رنگ شده است، از این رو به باور آقای احمدزی نیاز است برنامه ای روی دست گرفته شود که اعتماد مردم نسبت به دولت احیا شود.

مطالب مرتبط