تجلیل از هشت مارس با خودسوزی

یک مورد خودسوزی در بیمارستان هرات (عکس از آرشیو)
Image caption امسال بیش از هشتاد مورد خودسوزی در هرات ثبت شده است

در آستانه تجلیل از روز جهانی زن، مقام های افغان از تازه ترین مورد خودسوزی زنان در غرب افغانستان خبر می دهند.

به گفته مقام های محلی ولایت هرات، یک زن چهل و پنج ساله، به دلیل "فقر و ناراحتی های روانی" دست به خودسوزی زده و جان داده است.

این حادثه، دو روز پیش و در آستانه تجلیل از روز جهانی زن در ولسوالی اوبه در شرق هرات روی داده است.

با ثبت این مورد از خودسوزی در هرات، شمار افراد ثبت شده در بیمارستان سوختگی این ولایت در سال جاری خورشیدی، به هشتاد و یک نفر رسیده است.

محمد عارف جلالی، مسئول بیمارستان سوختگی هرات می گوید: " ۵۹ تن از افرادی که دست به خود سوزی زده اند جان خود را از دست داده اند، چهارتن از آنها مرد بوده اند و بقیه همه زنان."

به گفته مسئول بیمارستان سوختگی هرات، بیش از ۸۰ درصد از این افراد بین ۱۳ تا ۲۵ ساله بودند.

فقر، مشکلات خانوادگی، ازدواج های اجباری و تفاوت های سنی زوج ها و خشونت های خانوادگی از عواملی است که به گفته کارشناسان سبب می شود زنان دست به خود سوزی بزنند.

انارگل، زنی بیست ساله است که چهار ماه پیش به دلیل مشکلات خانوادگی اقدام به خودسوزی کرده بود.

او می گوید: "با شوهرم یک هفته جنجال (دعوا) داشتم، بالاخره یک شب خیلی برمن فشار آمد، روی خود بنزین ریختم و خود را آتش زدم، اکنون چهار ماه است که در بیمارستان سوختگی هرات بستری هستم و وضعیتم رو به بهبود است."

'عدم حاکمیت قانون'

به گفته مسئولان بیمارستان، آمار خودسوزی در هرات نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نکرده است، اما میزان خودسوزی در داخل شهر هرات که در سال های ۸۳ تا ۸۵ خورشیدی، پنجاه درصد از کل آمار خودسوزی را تشکیل می داد، طی سال جاری به ۱۵ درصد کاهش یافته است.

Image caption یکی از عوامل خودسوزی زنان، خشونتهای خانوادگی است

اما این آمار در میان ساکنان ولسوالی های اطراف هرات هنوز کاهش نیافته وهم اکنون ۶۰ درصد از مراجعه کنندگان به بیمارستان سوختگی هرات را ساکنان روستاها و ولسوالی های این ولایت تشکیل می دهند.

بسم الله بسمل، مشاور حقوقی یک نهاد مدنی موسوم به "ندای زن" دلیل عدم کاهش آمار خودسوزی در ولسوالی های هرات را نا امنی و عدم حاکمیت قانون در این مناطق می داند.

به عقیده آقای بسمل، در روستاهای دور افتاده به علت فاصله زیاد آن مناطق با ادارات دولتی، عدالت به شکل درست اجرا نمی شود و عدم دسترسی زنان به عدالت باعث می شود که آنان دست به خودسوزی و خودکشی بزنند.

هرات یکی از شهر هایی است که بیشترین موارد خود سوزی زنان از آنجا گزارش می شود، اما مسئولان محلی می گویند دلیل این مساله این است که موارد خود سوزی در هرات رسما ثبت شده و در اختیار رسانه گذاشته می شود.

به گفته مسئولان محلی هرات، در دیگر مناطق افغانستان نیز زنان اقدام به خود سوزی می کنند اما چنین مواردی رسما در اداره های دولتی به ثبت نمی رسد و در اختیار رسانه های قرار نمی گیرد.

به باور کارشناسان، تا زمانی که مشکلاتی مانند فقر اقتصادی و فرهنگی، بی سوادی و فقدان حاکمیت قانون از میان نرود، حل این معضل دشوار خواهد بود.

مطالب مرتبط