به روز شده:  10:31 گرينويچ - دوشنبه 09 مارس 2009 - 19 اسفند 1387

فرماندهان ناتو و ائتلاف: در افغانستان برنده نیستیم

نیروهای آمریکایی در افغانستان

نیروهای خارجی در افغانستان تعهد کرده اند که تا زمان برگزاری انتخابات در ماه آگوست، وضعیت امنتی را بهبود بخشند

فرماندهان نیروهای آمریکا و ناتو مستقر در افغانستان گفته اند آنها در بخش های وسیعی از جنوب این کشور در نبرد علیه شورشیان برنده نیستند.

جنرال دیوید مک کیرنان یکی از این فرماندهان گفته است نیروهای امنیتی به طور دایمی در این مناطق حضور ندارند و این مساله سبب شده است که نیروهای خارجی نتوانند نظر مثبت مردم را نسبت به خود جلب کنند.

ژنرال مک کیرنان افزود قرار است بخش اعظمی از نیروی هفده هزار نفری آمریکا در مناطق جنوب مستقر شوند، به گفته آقای مک کیرنان استقرار این نیروهای تازه نفس در مناطق جنوب وضعیت امنیتی در این مناطق را تغییر خواهد داد.

پیشتر از این بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفته بود آمریکا در جنگ افغانستان برنده نبوده است.

ژنرال مک کیرنان از فرماندهان نیروهای آمریکا

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

همزمان جو بایدن معاون رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا عازم بروکسل پایتخت بلژیک شده است تا در مورد ستراتزی تازه امریکا در مورد افغانستان با متحدین ناتوی خود گفتگو کند.

باراک اوباما، در هژدهم ماه فبروری/ فوریه مجوز استقرار 17 هزار نیروی اضافه در افغانستان را صادر کرد و گفت آنها در افغانستان برای "رفع نیازهای عاجل امنیتی" ضروری است.

فرماندهان آمریکایی در افغانستان خواستار 30 هزار نیروی اضافی شده اند.

قرار است در بیستم ماه آگوست انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار شود، برگزاری انتخابات به دلیل وضعیت بد امنیتی در مناطق جنوب افغانستان حدود سه ماه به تاخیر افتاد.

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید، نیروهای خارجی مستقر در افغانستان تعهد کرده اند که تا زمان برگزاری انتخابات وضعیت امنتی را بهبود بخشند.

در سالهای گذشته دیده شده است که گروه های شورشی با گرم شدن هوا به حملات خود علیه نیروهای خارجی و دولت افغانستان شدت می بخشند.

قبلا سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته بود در سال 2009 حملات نیروهای خارجی و ارتش افغانستان علیه شورشیان بیشتر خواهد شد.

با همه اینها به نظر می رسد باگرم شدن هوا هر دو طرف جنگ در افغانستان سعی خواهند کرد پیروزی و ابتکار عمل را از آن خود کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.