'وخیم تر شدن اوضاع افغانستان تهدیدی برای آمریکا است'

Image caption جو بایدن خواهان کمک متحدان آمریکا شده است

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت وخیم تر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان و پاکستان تهدیدی برای آمریکا و متحدان آن به شمار می رود.

آقای بایدن که در جمع نمایندگان ناتو در بروکسل سخن می گفت افرود غرب به استراتژی جدیدی در منطقه نیاز دارد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا افزود برای حل مشکلات، یک راه حل صرفا نظامی وجود ندارد.

در همین حال دولت آمریکا گفت که حملات به نیروهای امنیتی افغانستان از صد مورد در اکتبر 2007 به 300 مورد در اکتبر سال 2008 رسیده است.

طبق یک گزارش، نیروهای پلیس افغانستان یکی از اهداف اصلی به شمار می روند و پنجاه و شش نیروی پلیس به طور متوسط ماهانه کشته می شوند.

آقای بایدن در ادامه سخنرانی خود گفت که مذاکره با میانه روهای ظالبان، تاکتیکی است که ارزش دارد به کار گرفته شود.

جو بایدن در بروکسل با نمایندگان بلندپایه ناتو و اتحادیه اروپا دیدار کرده است.

ایده گفتگو با میانه روهای طالبان هفته پیش از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مطرح شد. آقای اوباما این اقدام را برای کمک به برقراری ثبات در افغانستان دانست.

آقای بایدن افزود که با نظر ریچارد هالبروک، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه هفتاد درصد نیروهای طالبان، حقوق بگیر هستند، موافق است. آقای هالبروک می گوید تنها عده کمی از نیروهای طالبان، اسلامگراهای افراطی هستند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین خواهان کمک متحدان آمریکا برای مقابله با مشکلات موجود شد. او ادامه وضعیت کنونی را خطری برای تمامی کشورهای عضو ناتو دانست.

باراک اوباما، در ماه فوریه مجوز استقرار 17 هزار نیروی اضافه در افغانستان را صادر کرد و گفت حضور آنها در افغانستان برای "رفع نیازهای عاجل امنیتی" ضروری است.

فرماندهان آمریکایی در افغانستان خواستار 30 هزار نیروی اضافی شده اند.

مطالب مرتبط