10:40 گرينويچ - سه شنبه 10 مارس 2009 - 20 اسفند 1387

بیست سال حبس برای دانشجوی افغان تایید شد

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

دادگاه عالی افغانستان تصمیم دادگاه تجدید نظر (استیناف) در مورد پرویز کامبخش، دانشجوی افغان را تایید کرده است.

کامبخش چند ماه پیش از سوی دادگاه تجدید نظر در کابل، به اتهام اهانت به اسلام، به بیست سال حبس محکوم شد.

این دانشجوی افغان متهم است که "یک مقاله کفرآمیز" را که به جایگاه زن در اسلام می پردازد، از یک سایت انترنتی چاپ کرده و آن را در اختیار دوستان خود قرار داده است.

نهادهای مدافع حقوق بشر و همچنین نهاد های مدافع روزنامه نگاران پیش از این به بازداشت پرویز کامبخش و تصامیم دادگاه های ابتدایی و تجدید نظر در مورد آن اعتراض کرده بودند.

کامبخش حدود یک و نیم سال پیش در شهر مزار شریف، در شمال افغانستان بازداشت شد و دادگاه ابتدایی در بلخ او را به اعدام محکوم کرد.

'نهایی'

عنایت الله کمال، معاون دادستانی کل افغانستان می گوید:"با تایید دادگاه عالی پرونده کامبخش نهایی شد و او به بیست سال حبس محکوم شد."

خبرنگاران بدون مرز، به نقل از محمد افضل نورستانی، وکیل مدافع کامبخش گزارش داده اند که تصمیم دادگاه عالی افغانستان در این مورد، تعجب آور بوده است.

افضل نورستانی، وکیل مدافع کامبخش

آقای نورستانی تصمیم دادگاه عالی را "تعجب آور" خوانده است

آقای نورستانی به نقل از این اعلامیه ابراز تعجب کرده که چگونه ممکن است دادگاه عالی تصمیم دادگاهی را تایید کند که در آن هیچ شاهدی علیه کامبخش شهادت نداد و هیچ سندی وجود ندارد که آنان "مقاله کفرآمیز" را از کامبخش دریافت کرده اند.

با این حال آقای نورستانی گفته که در حال بررسی راه های قانونی برای درخواست تجدید نظر در مورد حکم دادگاه عالی است.

'فرمان رهایی'

تصمیم دادگاه عالی افغانستان واکنش نهادهای دفاع از روزنامه نگاران را بدنبال داشته است.

خبرنگاران بدون مرز با پخش اعلامیه ای از رئیس جمهور کرزی خواسته تا در این پرونده شخصا مداخله کرده و فرمان رهایی پرویز کامبخش را صادر کند.

کمیته دفاع از خبرنگاران افغانستان نیز همین درخواست را تکرار کرده است.

ضیا بومیا، مسئول این کمیته می گوید هیچ تضمینی برای مصئونیت آقای کامبخش در زندان وجود ندارد و این مسئله باعث نگرانی آنان شده است.

آقای بومیا تاکید کرد که رئیس جمهور کرزی باید با استفاده از صلاحیت خود و با توجه به نگرانی هایی که در مورد ادامه بازداشت کامبخش وجود دارد، حکم رهایی او را صادر کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.