حامد کرزی وارد تهران شد

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی در حاشیه اجلاس اکو، با سران برخی از کشورهای شرکت کننده دیدار می کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری های اقتصادی (اکو ) وارد تهران شده است.

آقای کرزی از جمله سخنرانان این جلاس است که قرار است فردا - چهارشنبه 20 حوت/اسفند - در تهران برگزار شود.

دیدار با سران برخی از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس از دیگر برنامه های آقای کرزی در سفر به تهران است.

وزارت خارجه افغانستان می گوید "تقویت همکاری های اقتصادی برای ثبات در منطقه و همچنین مسایل مبارزه با تروریسم و امنیت" از موضوعات مورد بحث در نشست سران اکو است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار اعلامیه ای گفته است که آقای کرزی در حاشیه اجلاس اکو، در نشست های سه جانبه افغانستان - ایران - تاجکستان و همچنین افغانستان - ایران - پاکستان، نیز شرکت خواهد کرد.

سلطان احمد بهین، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می گوید افغانستان با برنامه مشخصی در این اجلاس شرکت می کند.

آقای بهین می گوید: "شرکت کنندگان در این کنفرانس همکاری های ده کشور در عرصه های مختلف را مورد بحث قرار می دهند، آنها از جمله حمل و نقل و ترانزیت و امکانات روی دست گرفتن پروژه های مشترک را مورد بررسی قرار می دهند."

آقای بهین همچنین گفت موضوع حمایت از بازسازی افغانستان در چارچوب "صندوق اکو برای بازسازی افغانستان" هم در این نشست مطرح خواهد شد.

'امنیت و مبارزه با تروریسم'

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می گوید آقای کرزی در حاشیه این نشست با رهبران کشورهای عضو اکو، از جمله با رهبران جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو می کند.

آقای بهین گفت در این گفتگوها "امنیت و مبارزه با تروریسم ارجحیت دارد."

او در پاسخ به این پرشس که ایران در تامین امنیت در افغانستان چه نقشی می تواند داشته باشد، گفت: "ایران یک کشور بزرگ در منطقه ما است و در بازسازی افغانستان سهم دارد. این کشور می تواند در تامین امنیت و ثبات در منطقه نقش خوب داشته باشد."

به گفته آقای بهین، مبارزه با قاچاق موارد مخدر در منطقه نیز از موضوعهای مهم مورد بحث در گفتگوهای دوجانبه میان رهبران افغانستان و ایران خواهد بود.

تعدادی از وزرای کابینه کرزی، از جمله وزیر خارجه، وزیر انرژی و آب، وزیر تجارت و صنایع، مشاور امنیت ملی و رییس اداره امور افغانستان در ترکیب هیات افغانی برای شرکت در اجلاس اکو شامل هستند.

مطالب مرتبط