نشست تاجران افغانستان و پاکستان

بندرگاه تورخم
Image caption افغانستان بیشترین مبادلات تجاری را با پاکستان دارد

حدود 200 تاجر از مناطق مرزی افغانستان و پاکستان در نشستی در کابل گرد هم آمده اند تا راه حلی برای مشکلاتی که اخیرا دامنگیر تجارت بین دو کشور شده بیابند.

این تاجران با صدور قطعنامه ای 13 ماده ای از مقام های دو کشور خواسته اند تا در برداشتن موانع موجود با تاجران دو کشور همکاری کنند.

مشکلات امنیتی، و مالیات سنگین، از چالش های عمده بر سر راه توسعه تجارت میان دو کشور عنوان شده است.

اخیرا و بخصوص بعد از حملات شورشیان به کاروانهای ناتو در مسیر پیشاور_ تورخم، وضعیت امنیتی در مناطق قبایلی در مرز میان افغانستان و پاکستان نگران کننده بوده است.

دوماه پیش شورشیان دست کم چهار بار به کامیونهایی که حامل سوخت و وسایل مورد نیاز نیروهای ناتو بود، حمله کردند و صدها کامیون را به آتش کشیدند.

این کامیونها برای نیروهای ناتو که در افغانستان مستقر هستند، سوخت و مواد خوراکی می رساندند.

پس از این حملات مسیر خیبر، که در واقع بندر کراچی در جنوب پاکستان را با عبور از گذرگاه تورخم به افغانستان وصل می کند، نا امن شد.

به گفته تاجران ادامه نا امنی ها در این مناطق به تجارت میان دو کشور صدمه زده و مشکلات فراوانی را به وجود آورده است. مشکلات امنیتی، اخاذی های غیر قانونی در شاه راه ها، وضع مالیات سنگین و نبود یک قانون منظم برای تاجران در دو کشور از مشکلاتی است که به گفته تاجران فعالیت های تجاری بین افغانستان و پاکستان را با مشکلاتی روبرو کرده است.

افغانستان بیشترین میزان مبادلات تجاری را با پاکستان دارد، مواد خوراکی، مصالح ساختمانی و وسایل الکترونیک از پاکستان وارد افغانستان می شود.

افزون براین میزان بالایی از کالاهای کشور های دیگر نیز از طریق پاکستان وارد افغانستان می شود.

محمد قربان حقجو رئیس اتاق های تجارت و صنایع افغانستان می گوید تلاش خواهند کرد تا این مشکلات را شناسایی و راه حلی برای آنها بیابند.

آقای حقجو از مقام های هر دو کشور انتقاد کرد که کار های لازم را برای حل مشکلات تاجران دو کشور انجام نداده اند.

اما متصل کمکی، معاون وزارت تجارت و صنایع افغانستان می گوید حکومت این کشور از مدتی به این سو تلاش هایی را برای حل مشکلات تاجران آغاز کرده است.

آقای کمکی می گوید: " از مدتی به این سو نشست های مختلف از سوی حکومت و بخش خصوصی راه اندازی شده است و هنوز ادامه دارد. تا بتوانیم با امضای یک توافقنامه ترانزیتی میان دو کشور مشکلات را از میان برداریم و سهولت های لازم مادی و معنوی را فراهم کنیم." مقام های سفارت پاکستان در کابل نیر تعهد کرده اند که برای حل مشکلات تاجران افغانی و پاکستانی اقداماتی را روی دست خواهند گرفت.

با آن که سال گذشته قانونی برای ایجاد سهولت میان پاکستان و افغانستان از سوی دو کشور همسایه تصویب و به اجرا گذاشته شد، اما به باور کارشناسان میزان تجارت میان دو کشور با گذشت هر روز افزایش می یابد و این قانون نتوانسته است جوابگوی مشکلات تاجران باشد.

مطالب مرتبط